еМагазин

Tag : трска

Локално ТОП СТОРИИ

Само во еден ден изгореа 10 хектари: Продолжува деценискиот проблем со палењето на трските на струшкото крајбрежје

Редакција
Палењето на трските на струшкото крајбрежје, проблем кој години наназад се провлекува, зема замав пред почетокот на градежната сезона. Граѓаните постојано реагираат за, според нив,...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Повторно опожарена трска на струшкото крајбрежје

Редакција
Нов пожар на трски на брегот на Охридското Езеро вчера беше регистриран на потегот од плажата „Аквариус“ на излезот од Струга кон селото Калишта. Според...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Опожарена трска на крајбрежјето во Струга

Редакција
Опожарена е трска на брегот на Охридското Езеро во пожар што попладнево околу 17 часот се случил на потегот од плажата Версус, кон селото Калишта....
ЧИСТА ОКОЛИНА

Инспекциските надзори не утврдиле неправилности на Струшкото крајбрежје

Редакција
Државните инспекторати за животна средина, за градежништво и урбанизам и за земјоделство во соработка со овластениот градежен инспектор на Општина Струга извршиле надзор на конкретни...
Локално

Четири кривични пријави за уништувањето на трската и узурпација на крајбрежјето

Редакција
Во соработка со Основното јавно обвинителство, Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против четири лица за уништување трска и за узурпација на крајбрежјето во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Поведена постапка против две лица за сечење на трската на крајбрежје во Струга

Редакција
Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против две лица за сечење на трската од езерското крајбрежје, како и против инспектор по природа од Министерството за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „зовре“ за катастрофата во Струга: „Трска гори, Влада се чешла“

Редакција
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната вест дека повторно е опожарена трска на струшкото крајбрежје. Граѓаните се револтирани што ниту општината Струга, ниту Владата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Повторно опожарена трска во Струга

Редакција
На 23.03.2019 година во 15,20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и с.Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска,...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Казни за оние кои ја палат трската на Охридско езеро, но нема кој да казнува

Редакција
Повторно гореше трска и ниска вегетација во близина на „Андон Дуков“, а од Охрид СОС прашуваат дали започнува „традиционалното“ палење на овој потег? „Оваа активност...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Во Струга не важат законите, се става бетон среде трската

Редакција
Продолжува самоволието на одредени поединци, на кои не им пречи постојаниот притисок, медиумско експонирање на проблемот изминатиов период, па на одредени парцели помеѓу Струга и...