еМагазин

Tag : угостителски објекти

Локално ТОП СТОРИИ

Пронајдена дрога во угостителски објекти во Скопје, приведени девет лица

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека на 23/24.05.2024 година од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје е...
Локално

Дванаесет странски државјанки од кои пет без регулиран престој откриени во угостителски објекти во Охрид

Редакција
Во акциска контрола на подрачјето на СВР Охрид вчера во два угостителски објекат откриени се 12 странски државјанки од Русија, Украина, Србија и Албанија. Пет...
Бизнис

Пет угостителски објекти затворени во изминатата недела, два од нив во новогодишната ноќ

Редакција
Споредено со периодот од 21 до 27 декември, кога беа затворени 13 угостителски објекти, за повеќе од 60 проценти е намален бројот на угостителски објекти...
Локално

Во угостителски објекти во Кочани и Пробиштип затекнати гости по 18 часот

Редакција
Угостители од Кочани и Пробиштип не ја почитувале мерката на Владата, за работа до 18 часот. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели дека вчера во...
Локално

Приведени лица и затворени угостителски објекти во Аеродром и Карпош кои работеле по дозволеното време

Редакција
На 25.12.2020 во 18.55 часот на подрачје на Аеродором при извршена контрола на угостителски објект од полициски службеници на СВР Скопје во содејство со Државниот...
Бизнис

Затворени шест угостителски објекти заради непочитување на протоколите за Ковид-19

Редакција
Инспекциските служби кои вршат надзор и контрола на почитувањето на протоколите кои ги носи Владата ќе ги интензивираат контролите на терен за да придонесеме за...
Бизнис

Два угостителски објекти од Гостивар затворени поради непочитување на протоколот за Ковид-19

Редакција
Во периодот од 23 до 29 ноември годинава седумте инспекциски служби извршиле 4.080 контроли. Во овој период, Државниот пазарен инспекторат изврши 2.635 контроли и 462...
Бизнис

Угостителските објекти да работат до 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Редакција
Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата работното време на угостителските објекти да се ограничи до 21 часот. – Комисијата за заразни болести...
Бизнис

Инспекторите ќе ги празнат угостителските објекти и ќе ги затвораат

Редакција
Свеста на граѓаните треба да се издигне на највисоко ниво ако сакаме да се намалат бројките на заразени со Ковид-19. Ниту една инспекција, ниту, пак,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата одлучи: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, се ограничува капацитетот во јавниот превоз

Редакција
Владата на денешната 13-та седница ја разгледа и прифати препораката на Комисијата за заразни болести за ограничување на работно време на сите угостителски објекти до...