еМагазин

Author : Редакција

Македонија

Обвинителството поднесе жалба на пресудата за сообраќајката во која загина Фросина Цековска

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје преку Апелациониот суд Скопје до Врховниот суд на Република Северна Македонија достави жалба на пресудата на Апелациониот суд Скопје од 08.04.2019...
Македонија

Вечерва прво ТВ соочување во вториот круг на Силјановска и Пендаровски на МРТВ

Редакција
Вечерва на националниот сервис, МРТВ со почеток во 21 часот, ќе се одржи првото соочување во вториот круг од претседателските избори, на кандидатите Гордана Силјановска...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Средношколци од Валандово направија апликација за создавање вертикална градина за прочистување воздух

Редакција
Апликацијата на средношколците од Валандово за создавање вертикална градина за одгледување на цвеќиња и други видови растенија, е избрана за една од петте најиновативни во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кирацовски: Баба ми и сестра ми се повлекуваат од работните места

Редакција
Пратеникот и генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на Фејсбук соопшти дека неговата сестра и мајката на неговата сопруга се повлекуваат од работните места, откако...
Македонија

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет

Редакција
Судијата Киро Здравев е избран за нов претседател на Судскиот совет.  За Здравев на денешната седница на Советот едногласно гласаа сите 12 членови. За негов заменик...
Локално

Раководителот го организирал грабежот во казиното во Дебар

Редакција
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, полициската станица од општа надлежност-Дебар, во соработка со единицата за имотен и насилен криминалитет при...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Што договорија Путин и Ким

Редакција
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун во Владивосток бил темелен. Како што нагласи Путин, со...
Македонија

Реакција на Иванов за постапките на Антикорупциска: Указите се донесени согласно Уставот

Редакција
Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, најостро реагира за политичката одлука на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) да поднесе прекршочни пријави против Претседателот...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО/ФОТО) Дали Хитлер побегнал со подморница во Аргентина, што открил ФБИ?

Редакција
Неодамна декласифицираните документи на американското Федерално истражно биро (ФБИ), покажуваат дека службата водела истрага за наводите дека германскиот нацистички лидер Адолф Хитлер не извршил самоубиство...
Свет

(ВИДЕО) Како изгледа личниот, блиндиран воз на Ким Џонг Ун, кој Северна Кореја го добила од Сталин

Редакција
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун користи свој личен оклопен воз за патувања во други земји. Возот го наследил од татко му, кој со него патувал...