еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

(ВИДЕО) Заради Договорот од Преспа со молотови коктели нападнат домот на пратеничка од СИРИЗА

Редакција
Непознати лица со молотови коктели синоќа го нападнале домот на пратеничката од СИРИЗА, Теодора Ѕакри, додека во него било нејзиното семејство во грчкиот град Јаница,
Балкан

(Фото) Комунистичката партија на Грција закачи пано на Акропол против Договорот од Преспа  

Редакција
Порака против Договорот од Преспа, на грчки и англиски јазик, преку две паноа закачени на Акропол, испратија членовите на Комунистичката партија на Грција, јави дописничката
Балкан

За две години во Германија се преселиле над 200 илјади Хрвати, Сриби и Босанци

Редакција
Извештајот на германската Сојузна служба за миграции (БамФ) за вселување и иселување од Германија во 2016 и 2017 година, покажува дека голем број граѓани од
Балкан

Околу 250 грчки интелектуалци потпишаа иницијатива за поддршка на Договорот

Редакција
Со поддршка за Преспанскиот договор истапија денеска околу 250 грчки интелектуалци и уметници, кои го ставија својот со потпис на Инцијативата за Договорот од Преспа
Балкан

„Драма“ во Грција: Можно ново гласање за недоверба на Владата на Ципрас и одлагање на гласањето за Договорот од Преспа

Редакција
На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат
Балкан

Нимиц: Неприфаќањето на Преспанскиот договор може да има сериозни и опасни последици

Редакција
Неприфаќањето и нестапувањето во сила на Договорот од Преспа би можело да има длабоки па дури и опасни последици, оценува специјалниот пратеник на ОН во
Балкан

„Грчкото знаме да се постави на пола копје, камбаните да бијат во знак на жалост„: Во Атина утре нов протест против Договорот од Преспа

Редакција
„Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организацијата која стои зад протестите против Договорот од Преспа, ги повикува Грците утре попладне, во пресрет на
Балкан

Мицотакис: Нова демократија ќе направи сѐ за да не се ратификува Договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис синоќа од Солун порача дека неговата пратија ќе направи сѐ што може за да ја спречи ратификацијата на Договорот
Балкан

Договорот од Преспа утре на пленарна седница во грчкиот Парламент

Редакција
По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го усвои
Балкан

Никој од Хрватска не сака да работи на Хвар: Се пријавила лекарка од Македонија

Редакција
Жителите на општината Суќурај, во источниот дел на хрватскиот остров Хвар долго време се без лекар, а решение за нивниот проблем изгледа ќе стане лекарка