еМагазин

Tag : асоцијација

БАШ НИ Е ЌЕФ

Архитектот Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело „Андреја Дамјанов“

Редакција
Врз основа на одлуката на Управниот Одбор на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) донесена на 14.01.2021 година, наградата за животно дело во областа на...
Бизнис

Спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги во објектите по 18 часот

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) информира дека откако Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе новите мерки за заштита од...
Техно

Македонските граѓани се префрлаат во електронската трговија, зголемен бројот и на е-продавници и на плаќања

Редакција
Зголемено користење на компјутерите и мобилните телефони за плаќање е забележано во текот на изминатите месеци, откако почна кризата предизвикана од корона вирусот. Податоците покажуваат...
Бизнис

MEMO стана член на европската асоцијацијата на европски берзи на електрична енергија

Редакција
Националниот оператор на пазар на електрична енергија (МЕМО) стана асоцијативен член на европската асоцијација „Јуропекс“ (Europex), информираат од таму. “МЕМО стана 29 член на асоцијацијата...
ЖИВОТ

Асоцијацијата на дадилки бара најостра казна за дадилката што го тепаше двегодишното дете

Редакција
Македонската асоцијација на дадилки најостро го осуди однесувањето на дадилката која тепаше двегодишно дете во игротеката на „Дежаву“ во скопски Аеродром. Бара најостра казна за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Асоцијација на архитекти: Училиштето „Киро Глигоров“ е доказ дека само со организирање на јавен архитектонски конкурс може да се добие квалитетна архитектура

Редакција
Изразуваме големо задоволство што и властите и јавноста се задоволни од архитектурата на новото основно училиште „Киро Глигоров“, велат од Асоцијацијата на архитекти. „Воедно сакаме...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Уште само 5 дена за пријавување на ексклузивниот настан на АММ со Сем Вакнин

Редакција
Асоцијацијата на менаџери на Македонија заедно со проф. д-р. Сем Вакнин ја подготви најуникатната тренинг агенда со светот. Воедно, на 24.11.2018, во Македонскиот народен театар...