еМагазин

Tag : деца

Македонија

Македонија исчезнува: Намален бројот на живородени деца, зголемен бројот на умрени лица

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје од 2018 година, во споредба со истиот период од претходната година,...
Локално

(Видео) Прилепчанец малтретира куче пред деца во центарот на градот

Никола Осило
Здружението за заштита на животните Анима Мунди на својот фејсбук профил објави видео од маж, кој малтретира куче сред центарот на Прилеп пред две деца....
Локално

ДСЗИ: Загадена храна од „Гала кујна“ причина за цревните инфекции кај децата во ФФМ

Редакција
Согласно стручното мислење на ЈЗУ Центар за јавно здравје Скопје, затекнатата загадена храна од објектот „Гала кујна“ која во трпезарија на ФФМ ја консумирале седумте...
Убава приказна

Снежанка и Киро Синадиноски 20 години згрижуваат деца, растеле шест

Редакција
Во селото Долни Манастирец, кај Македонски Брод, во домот на Снежанка и Киро љубов и топлина добиле шест дечиња без родителска грижа, пишува deca.mk. Од...
ЖИВОТ

Пејачката Велевска за разводот: Ставив крај на семејното насилство

Редакција
Деновиве медиумите објавија дека пејачката Елена Велевска се разведува од нејзиниот сопруг Марјан и по тој повод таа се огласи на социјалните мрежи. „Деновиве моето...
Локално

Кичевчани ги малтретирале своите деца, женското го присилувале на проституција

Редакција
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „запуштање и малтретирање на дете“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Кичево, до надлежното Јавно обвинителство...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Царовска: Сите 25 деца од ЈУ „25 Мај“ од денеска ќе живеат во мали групни домови

Редакција
Сите 25 деца од ЈУ за згрижување деца со воспитно социјални проблеми „25 Мај“ од денеска ќе живеат во мали групни домови. „Подготвена е нова...
Ретро

Скопје по земјотресот во 1963 година: Град без деца

Никола Осило
Под урнатините од скопскиот земјотрес животот го загубиле 1.070 негови граѓани, биле повредени над 4.000 граѓани. Според познатите податоци, во земјотресот загинале 120 деца. Една...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Детето ви гори во пожар и болката знае ли во чија душа е всадена, во мајката од Грција или во мајката од Македонија

Детето Ви гори во пожар. Огнената стихија Ви го голта животот. Немаат ни каде да Ве закопаат. Затоа што и гробиштата ги нема. За миг...
Да помогнеме

Хотел Македонија-Макоил од Стар Дојран повторно понуди бесплатно сместување за деца со посебни потреби и социјално загорозени деца

Како и минатата година, и оваа Хотел Македонија-Макоил од Стар Дојран се вклучи во акцијата покрената преку Фејсбук групата Хумано детско другарување, за бесплатно сместување на деца...