еМагазин

Tag : гласање

Македонија ТОП СТОРИИ

Скандал: Македонци кои гласааат на референдумот во Мелбурн се снимаат и објавуваат на Фејсбук страна „предавници“

Редакција
Македонците кои гласаат на референдумот во Мелбурн, Австралија се снимаат и се објавуваат на Фејсбук страницата „Предавници – Traitors“. Не само што се снимаат, туку на страната се...
Македонија

Во Атина за гласање за референдумот се пријавиле 15 Македонци, во Солун нема гласање поради неостварената квота

Редакција
Во Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина, во 7 часот утрово, по локално време, беше отворено гласачкото место број 5014. Вкупно 15 македонски...
Македонија

На локалните избори за гласање се пријавиле 5.400, а на референдумот за името 1.859 болни и немоќни лица

Редакција
За референдумот на 30 септември за гласање се пријавени 1.859 болни и немоќни лица во 69 од 80 општини. Гласањето за нив ќе се спроведе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почнува гласањето на референдумот: Ќе гласаат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори

Редакција
На избирачкото место 5050 во Државната изборна комисија (ДИК) денеска за референдумското прашање гласаат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори кои ќе отпатуваат во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Утре почнува гласањето за референдумот за името: Кој ќе гласа прв?

Редакција
На едно избирачко место во Државната изборна комисија (ДИК) утре почнува гласањето за референдумот на 30 септември. Први ќе се изјаснат 104 членови и заменици-членови...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(Видео) Како ли ќе поминеше говорот на премиерот Заев од Крива Паланка во Европскиот парламент?

Никола Осило
Два говори на премиерот Зоран Заев, едниот од Крива Паланка и оној во Европскиот парламент предизвикаа лавина негативни и позитивни коментари на социјалните мрежи. Негативните...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Гардијан“: Не станува збор дали е фер – Македонците неволно ја прифаќаат реалноста

Никола Осило
Север. Тоа е само збор со пет букви, но во Македонија е причина за многу инчи дебатни колумни, долгочасовни расправи во кафитериите и страници онлајн...
Македонија

Американскиот сенатор Џонсон: Излезете и искористете го своето право да гласате на референдумот 

Редакција
Излезете и иекористете го своето право да гласате на престојниот референдум. Дајте им дознаење на вашите лидери дека ја поддржувате вашата нација и чекорењето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Почна кампањата за референдумот: Заев го поврза со гласањето за независноста на 8 септември 1991 година

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев денеска во Клубот на пратениците го најави почетокот на кампањата за референдумот што треба да се одржи на 30 септември. Кампањата ќе...
Македонија

Најголем интерес за рефререндумот кај иселениците во Швајцарија и Словенија, заинтересирани и во Атина и Њу Делхи

Редакција
До Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.sec.mk до денеска до 12 часот се пријавиле 1.459 граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија...