еМагазин

Tag : Град Скопје

Локално

Кои се најдобрите полицаец, крводарител и пожарникар на Град Скопје

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2018 година. – Хуманоста е...
Локално

Центарот на Скопје попладне ќе биде блокиран: Еве кои улици ќе бидат затворени

Редакција
Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот ќе биде организиран посебен сообраќаен режим во централното градско подрачје, поради протестен марш од плоштадот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Сите средни училишта во Скопје добија прочистувачи за воздух

Редакција
Денеска сите средни училишта на Град Скопје добиваат прочистувачи на воздух, односно во 23 училишта, во секоја училница ќе се постават вкупно 572 прочистувачи на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Тежок тендер“: Град Скопје купува седум возила

Никола Осило
Град Скопје распиша оглас за набавка на моторни возила. Проценета вредност на договорот без ДДВ е  6.949.151 денари или околу 112.000 евра. Во огласот се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. „Оваа награда која е воведена во 2010 година...
Локално

Градот се подготвува за Нова година: Скопје ќе добие новогодишна населба Винтерленд

Редакција
Новогодишна населба на плоштадот „Македонија“ со украсени куќички, вештачки снег, катчиња за игра и смеа и секојдневна програма што ќе биде интересна за граѓаните, ова...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Град Скопје со беспилотни летала ќе ги лоцира загадувачите

Редакција
Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџет 2019 година: Владата ќе потроши 3,5 милиони евра на „Скопје 2014“

Никола Осило
Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој меѓу другото за изградба и реконструкција на административни згради на државните органи се предвидува да се...
Локално

Град Скопје почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Никола Осило
Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Караван „Скопје на точак“: Над 1.700 велосипедисти направија круг низ градот

Редакција
Над 1.700 луѓе излегоа со своите велосипеди во склоп на караванот „Скопје на точак“. Истиот е под покровителство на Град Скопје и е организиран од...