еМагазин

Tag : гувернерка

Бизнис

Банките отпорни на шокови: Финансискиот систем е подготвен да се справи со корона кризата

Редакција
Финансискиот систем е подготвен да се справи со корона-кризата, прудентната регулатива на финансиските регулатори, во голем дел усогласена со европските регулативи, придонесе системот да е...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како банките ќе можат да им олеснат на граѓаните во кризата со корона вирусот?

Редакција
Во интервју за МТВ, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска појасни што сѐ се овозможува со регулаторните измени коишто Советот на Народната банка ги донесе во петокот и...
Бизнис

Гувернерката на Народна банка даде зелено светло за промените во Надзорниот одбор на Охридска банка

Редакција
Гувернерката на Народната банка на ден 27.1.2020 година издаде согласност за именување на следните членови на Надзорниот одбор на Охридска банка АД Скопје од редот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како гувернерката Ангеловска-Бежоска го пробиваше својот пат до успешна жена

Редакција
По повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, денеска во Министерството за финансии се одржа настан на тема „Таа може се“. Гувернерката на Народната банка...
Бизнис

Гувернерката Ангеловска Бежоска за „Блумберг“: Членството во НАТО и ЕУ ги зголемува капиталните приливи

Никола Осило
Ако ги согледаме искуствата на другите економии од регионот што поминаа низ овој процес, јасно е дека со членството во НАТО и ЕУ, капиталните приливи...