еМагазин

Tag : лажни вести

Македонија

Хрватски „Јутарњи“: Велес повторно во центарот на вниманието за лажни вести во пресрет на претседателските избори во САД

Редакција
Хрватски „Јутарњи“ пишува дека „троловите“ од Велес повторно градат мрежа на веб-страници со помош на која шират лажни вести во пресрет на претседателските избори во...
Македонија

МВР: Санкции за граѓаните кои ќе шират лажни вести за корона вирусот на социјалните мрежи

Редакција
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните – корисници на социјалните мрежи да не споделуваат и шират непроверени, односно „лажни“ вести околу вирусот Ковид 19...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ за предлог-планот на Владата за борба против лажните вести: Одредени точки загрижуваат

Редакција
ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог- планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради...
Македонија

Детален преглед: Што пишува во акцискиот план на Владата за борба против лажните вести?

Редакција
Голем број реакции предизвика најавата на Владата за борба против лажните вести. Дел од јавноста смета дека тоа е вовед во цензура, како и дека...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Шест години „еМагазин“: Си пишуваме историја базирана на факти

Редакција
Шест години можеби звучи како краток временски интервал, но кога за само 72 месеци како новинари ќе сведочите на тектонски поместувања во татковината кои несомнено...
Македонија

АРМ чека „специјализирани служби“ да спроведат истрага за војникот Слаѓан Бојковски, посочен како креатор на лажни вести

Редакција
АРМ чека „специјализирани служби“ да спроведат истрага за војникот Слаѓан Бојковски, посочен како креатор на лажни вести, пишува Мета.мк. Во зависност од тоа што ќе...
Македонија

Агенција за разузнавање отфрла вмешаност во незаконски активности

Редакција
Агенцијата за разузнавање отфрла било каква вмешаност во незаконски активности и потенцира дека ако се продолжи со нарушување на основните човекови и професионални вредности можеме...