еМагазин

Tag : Мајкрософт

Техно

„Мајкрософт“ ги затвора сите продавници и воведува само онлајн продажба

Редакција
Американската компанија „Мајкрософт“ на својата веб-страница соопшти дека ќе ги затвори сите свои продавници во наредниот период и дека во иднина ќе има само онлајн...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска компанија ќе воведе работна недела од четири дена

Редакција
Во услови кога газдите на текстилните фабрики бараат осум ипол часовно работно време, речиси е непоимливо македонските компании да го фатат трендот со светските, кои...
Техно

Самсунг и Мајкрософт: Далечинскиот пристап при работењето е во пораст

Редакција
Дури 42% од вработените поминуваат повеќе од три часа дневно работејќи на своите мобилни телефони, додека кај миленијалците тој процент е поголем и достигнува 52%...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Ана Марија Атанасовска освои второ место на Светскиот шампионат во Microsoft Office во Њујорк

Редакција
Денес во i-bank store филијалата на Стопанска Банка беше претставена младата Ана Марија Атанасовска, ученичка од СУГС “Раде Јовчевски Корчагин” која го освои второто место...
Техно

Портите на ИТ светот беа отворени за најмалите од прво и второ одделение

Редакција
Во вторник, 23. април и четврток, 25. април, вратите на Мајкрософт Македонија беа широко отворени за да ги пречекаат супер хероите на иднината. Во нивна...
Техно

(Фото) Стотици млади девојчиња беа охрабрени да станат дел од СТЕМ светот преку DigiGirlz караванот

Редакција
Четири универзитети беа со полни сали млади девојчиња со цел да се охрабрат да станат дел од светот на СТЕМ професиите. Во Скопје, Штип, Битола...
Техно

(Галерија) DigiGirlz ги запозна девојчињата од Штип со светот на ИТ

Редакција
Полна сала млади девојчиња со внимание ги слушаа советите и животните приказни на жени- ентузијастки кои низ времето докажале дека „Таа“ го заслужува битното место...
Техно

Вештачката интелигенција го менува светот

Редакција
Од првите стрипови, научно фантастични телевизиски серии, филмови и книги луѓето зборуваат за Вештачката интелигенција. Таа е столбот на нашата имагинација за тоа што ќе...
Техно

ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на Microsoft програми

Редакција
Microsoft академија и тестинг центар, денеска, беа промовирани пред студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ во рамки на ЕУ Дигиталната недела....
Техно

(Галерија+Видео) DigiGirlz ги отвори портите на соништата на девојките во Скопје

Редакција
DigiGirlz се организира низ цел свет како дел од YouthSpark иницијативата на Мајкрософт, но во Македонија зеде посебен замав кога минатата година во Скопје и...