еМагазин

Tag : Маричиќ

Македонија ТОП СТОРИИ

Варвициотис по средбата со Маричиќ: Анкара да го земе примерот на добри односи на Грција со Македонија

Редакција
Анкара би требало да го земе примерот за добри односи на Грција со Македонија, кои се развиваат врз основа на меѓународниот легитимитет и водат кон...
Македонија ТОП СТОРИИ

Маричиќ: Називите на бугарските клубови не придонесуваат за добрососедските односи

Редакција
Владата имаше реакција од повеќе официјални лица и таа реакција е јасна и недвосмислена дека не сметаме дека називите на овие клубови придонесуваат за добрососедските...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Маричиќ ќе го предводи тимот што ќе преговара со ЕУ: Кој друг ќе биде во него

Редакција
На денешната Владина седница е усвоена одлуката за воспоставување на структура за преговори за пристапување на Македонија во Европската Унија. Во 2019 година, Владата донесе...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Вицепремиерот Маричиќ и министерката Тренчевска на Парадата на гордоста

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беа дел од вчершната трета по ред Парада на гордоста...
Македонија ТОП СТОРИИ

Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ

Редакција
Договорот за пријателство и добрососедство има свои инструменти на функционирање. Историската комисија е дел од тој договор, исто така и овие протоколи. Тоа е билатерално...
Македонија

Маричиќ позитивен на Ковид-19, нема да оди со Владата во Бугарија

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ на неговиот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен на Ковид-19 и дека нема да биде дел од владината делегација,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не е наше да кажуваме какво малцинство има во Бугарија, вели Маричиќ за изјавата на Петков дека нема Македонци

Редакција
Новиот вицепремиер за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска одговорајќи на прашање за изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков дека во Бугарија нема Македонци, рече дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерот Маричиќ тврди дека ниедно спорно име нема да се најде на листите за помилување, неговиот заменик се огради од списокот

Редакција
Министерот за правда не дава никакви помилувања, ниедно спорно име нема да се најде на листите, вели министерот Бојан Маричиќ во врска со објавите околу...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Маричиќ: Идејата на унилатералните изјави е да покажеме дека имаме различни ставови по прашањето на јазикот

Редакција
Ние не влегуваме во никакви замки поврзани со македонскиот јазик или македонскиот идентитет, тоа го повторив повеќе пати, го кажаа и министерот за надворешни (Османи)...
Македонија

Маричиќ: Со португалскиот предлог не се доведува во прашање посебноста на македонскиот јазик

Редакција
Португалскиот предлог за повлекување на бугарското вето за старт на преговорите на земјава, го разгледувавме врз основа на тоа што ни беше доставено како документ,...