еМагазин

Tag : палење

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Како изгледа Шар Планина по неколку дневните пожари

Редакција
Планинарскиот клуб „Аргентус маунт“ од Тетово објави фотографии од последиците од пироманството врз Шар Планина. „На 29 октомври беа забележани повеќе активни опожарувања на тревата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Палењето на дивите депонии во околината на Скопје го загадува воздухот во градот

Редакција
По Куманово, денеска Скопје беше еден од најзагадените градови во светот. Една од причните за зголемување на нивото на загаденост во Скопје е и зачестеното...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Инспекторатот на Град Скопје ќе врши вечерни снимања со дрон

Редакција
Инспекторатот на Град Скопје информираше дека извршиле ноќно снимање со дрон во Вардариште – Гази Баба каде што биле забележани два огнови со запален секаков...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Изречена првата казна за палење стрниште од 1.000 евра

Редакција
Град Скопје откри лице кое го пали органскиот отпад од пластениците. Стрништето гори со часови и се шири низ целата скопска котлина, при што граѓаните...
Балкан

Бугарите бараат одговорност за запаленото бугарско знаме од страна на македонски иселеници во Мелбурн

Редакција
Австралиските власти ќе бидат повикани да преземат мерки за сторителите да понесат одговорност за палење на бугарското знаме, од страна на македонските иселеници пред конзулатот...
Локално

(Фото) Несовесноста на граѓаните нема крај: Контејнерите во Скопје не престануваат да горат

Редакција
Во текот на изминатите три дена, ЈП „Комунална хигиена“- Скопје забележа интензивна појава на опожарување на садовите за собирање на отпадот. Само на 9.05.2019 година,...
ЖИВОТ

Апел до граѓаните да не палат оган на отворен простор

Редакција
Дирекцијата за заштита и спасување поради зачестените полски и шумски пожари апелира до граѓаните да не палат оган на отворен простор и да не фрлаат...
Локално

И тоа го има: Се обиделе да ја запалат Евангелската црква во село Чефлик

Редакција
Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи најостро го осудува сквернавењето и обидот за палење на верскиот храм на Евангелската црква во Македонија...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Апел: Не пријавувајте отворени огнови на Фејсбук, пријавете на 193

Редакција
Градот Скопје во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за внатрешни работи, Територијалната единица за противпожарна заштита, Црвениот крст и Здружението на...
Локално

Кривични пријави за двајца малолетници што запалиле палма пред клиниката „Жан Митрев“

Редакција
Кривична пријава ќе биде поднесена против двајца 17-годишници од Скопје осомничени дека на 15 август околу 02:40 часот запалиле палма пред клиниката „Жан Митрев“ во...