еМагазин

Tag : состав

Македонија ТОП СТОРИИ

Како изгледа составот на техничката влада, која треба да се изгласа денеска до полноќ

Редакција
Денеска во 11 часот во македонското Собрание треба да почне седницата за избор на техничката влада, која треба да се избере до полноќ. Истата има...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се предлог кандидатите за новиот состав на Антикорупциската комисија

Редакција
Собранието ја објави ранг листата на кандидатите за новиот состав на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК). Највисок просек (76 од максимални 100) има Татјана...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставни измени во овој пратенички состав нема да има, тврди Мицкоски

Редакција
Уставни измени во овој пратенички состав под бугарски диктат и во овие околности нема да има, изјави денеска во Охрид, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...
Македонија

Комисијата за заразни болести ќе се проширува со нови кадри, најави министерот за здравство Сали

Редакција
Промените во Комисијата за заразни болести ќе бидат во насока на проширување и дополнување на нејзиниот состав, со нови, професионални кадри од повеќе области. Во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата на Ковачевски ќе брои 21 член: СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри

Редакција
Новата Влада што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе брои 21 член. СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри....
Македонија

Кој се ќе биде дел од новата Влада: Заев денеска ќе го достави до Собранието предлог составот

Редакција
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска во 11 часот ќе го достави до Собранието предлог составот на новата Влада и програмата за нејзина работа. Поднесувањето...
Македонија

Пендаровски за членови на Совет за безбедност ги предложи Трајан Гоцевски, Ветон Љатифи и Ненад Марковиќ

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во емисијата на ТВ Алсат М, „360 Степени“ изјави дека го комплетирал составот на Советот за безбедност. Тројцата членови кои на негов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Објавен составот на македонско – грчкиот комитет на експерти кои ќе работат на историски и образовни прашања

Редакција
Професорите  Далибор Јовановски, Никос Чаусидис, Људмил Спасов, Ана Чупеска-Станишковска, Фахри Рамадани и Кица Колбе, се членовите на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски,...