еМагазин

Tag : стока

Бизнис

Проверете што може да носете при влез и излез од Македонија

Редакција
Во време на зачестено патување надвор од Македонија, поради летните одмори, добро е да знаете што можете да внесете или изнесете при влез или излез...
Бизнис

Состојбата со свинска чума се стабилизира, може да се чуваат свињи во фармите во Брегалничкиот регион

Редакција
Стабилна е состојбата со афринската свинска чума во Брегалничкиот регион. На фармерите, но и на жителите од руралните средини од овој регион дозволено им е...
Бизнис

Пад на обемот на превезена стока во железничкиот и воздухопловниот транспорт

Редакција
Во вториот квартал годинава, во споредба со истиот период лани, количеството на превезена стока во товарниот патен превоз е намалено за 3,3 проценти, во воздухопловниот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Превозот на стока меѓу Македонија и Украина ќе се врши без дозволи, одлучи Владата

Редакција
Владата на вчерашната седница ја усвои Информацијата со која се овозможува превозот на стоки во патниот сообраќај со Украина да се врши без дозволи до...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Една економија – нула царини, 100 отсто слободна трговија и нула пречки за движење на граѓаните, најавија Заев, Рама и Вучиќ

Редакција
Премиерите на Северна Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, како и претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната заедничка прес-конференција по завршувањето...
Балкан ТОП СТОРИИ

Епидемиолошката ситуација во Македонија е вонредно тешка, Словенија воведе карантин за сите кои доаѓаат од земјава

Редакција
Словенечката Влада објави дека донела одлука сите оние кои доаѓаат од Северна Македонија да мораат да одат во задолжителен 14 дневен карантин, јави дописникот на...
Бизнис

Од утре стартува дигиталната царина

Редакција
Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска на полноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на најсовремените системи...
Локално

Камионџија нападнат поради ред за утовар на стока

Редакција
На 04.03.2019 околу 21.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред влез на фабрика во Скопје неколку лица од Скопје физички го нападнале М.Ј.(60)...