еМагазин

Tag : стратегија

Бизнис ТОП СТОРИИ

НЛБ Групацијата ќе инвестира до 200 милиони евра во дигитализација и вештачка интелигенција

Силвана Жежова
Известувач од Љубљана, за еМагазин.мк, Силвана Жежова Во новата амбициозна деловна стратегија на НЛБ Групацијата, која беше претставена на вториот по ред „НЛБ Ден на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Стратегијата на НЛБ Групацијата ќе придонесе за побрз економски раст на регионот и подобрување на животниот стандард

Силвана Жежова
Известувач од Љубљана, за еМагазин.мк, Силвана Жежова Новата амбициозна деловна стратегија на НЛБ Групацијата, која беше претставена на вториот по ред „НЛБ Ден на инвеститорите“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Повеќе од три милиони клиенти, двојно поголем биланс и една милијарда евра добивка до 2030 година: Новата деловна стратегија на НЛБ Групацијата претставена на „Денот на инвеститорите“ во Љубљана

Редакција
НЛБ Групацијата до 2030 година ќе стане водечка банкарска Групација во регионот, со повеќе од три милиони клиенти, двојно поголем биланс и добивка од една...
БЕСПАРИЦА

Владата усвои стратегија за вработување, со која, невработеноста треба да се намали на 11 проценти

Редакција
Владата на денешната редовна седница ја донесе Националната стратегија за вработување 2021-2027 година, со вклучен Акциски план, која предвидува стапката на невработеноста да опадне на...
Македонија

МНР започнува со изработка на нова десетгодишна надворешна политичка стратегија – „Рефлексија 20-30“

Редакција
Министерството за надворешни работи започнува нова доктрина на работата на дипломатијата поставена на три столба, која треба да резултира со нова десетгодишна надворешна политичка стратегија...
БЕНЧМАРК

Вакцината „Спутник V“ ќе се одобри, но нема да биде дел од ЕУ стратегијата за вакцинирање

Редакција
Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела да добие одобрување од Европската агенција...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Уриваме црни рекорди за корона вирусот, важно концерти ќе има

Редакција
Во Македонија вчера беа забележани рекордни 12 починати од корона вирусот во 24 часа, што разбирливо го наметнува прашањето дали стратегијата за олабавување на рестриктивните...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Народна банка ја подготвува првата национална стратегија за финансиска едукација

Редакција
Народната банка почна активности за подготовка на првата национална стратегија за финансиска едукација на населението, во рамки на проектот за техничка помош за финансиска едукација...
Бизнис

Каква е развојната стратегија на Охридска банка?

Редакција
Стратегијата на Охридкса банка за наредните години останува насочена кон постигнување одржлив и профитабилен раст со освојување дополнително пазарно учество во трите пазарни сегменти: индивидуални...
Балкан

Групацијата Триглав на крајот од третото тромесечие ја потврдува прогнозата за планираната годишна добивка

Редакција
Во првите девет месеци од оваа година Групацијата Триглав реализираше 69,9 милиони евра добивка пред оданочување, што е за 8% повеќе во споредба со истиот...