еМагазин

Tag : технологија

Техно

Технологијата во борба против вирусите во вашиот дом

Редакција
Индивидуалните постапки се можеби скоро секогаш послаби од тимските, но во овој момент кога светот е зафатен со пандемија на ризичен вирус, поединечните навики се...
Техно

Над половина од Македонците интернетот го користат за читање вести, само девет проценти за барање работа

Редакција
Во ЕУ 63 проценти од луѓето на возраст од 16 до 74 години кои користеле интернет во последните три месеци рекле дека го користат за...
Техно

CES 2020: Samsung Electronics ги претстави новите QLED 8K, MicroLED и Lifestyle телевизори

Редакција
Samsung Electronics, на саемот CES 2020, ги претстави најновите MicroLED, QLED 8K и Lifestyle телевизори. Со претставувањето на новите големини на екраните, квалитетот на сликата...
Техно

А1 Македонија го реализираше првиот повик на 5G технологија

Редакција
A1 Македонија, како компанија што постојано ги имплементира најсовремените технологии што обезбедуваат највисоко ниво на квалитетот на услугата за своите корисници, со гордост објавува дека...
Техно

Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

Никола Осило
Развојот на технологијата ги смени нашето секојдневие и начинот на живот, но и начинот на водење бизнис. Се менуваат деловните процеси, структурата и на човечките...
Техно

Како технологијата го промени светот во последните 50 години?

Редакција
Слично како и другите големи откритија, технологијата целосно ги промени нашите животи на начини на коишто никогаш не би ги ни замислиле. Благодарение на технологијата,...
Техно

Samsung го прославува својот 50-ти роденден! Што може да очекуваме од овој технолошки гигант?

Редакција
Во 2019 година NASA прослави 50 години од историската мисија на Аполо 11 и првото слетување на месечината. Светското првенство во кошарка само што заврши,...
Техно

„South Central Ventures“ инвестираше во македонската компанија „НЕТи“ за развој на софтвер за интернет и безбедност на податоци

Редакција
„НЕТи“ е прва компанија која е ориентирана кон интернет и безбедност на податоци во портфолио од 27 компании, поддржани од „South Central Ventures“. Компанијата ги...
Техно

(Галерија+Видео) DigiGirlz ги отвори портите на соништата на девојките во Скопје

Редакција
DigiGirlz се организира низ цел свет како дел од YouthSpark иницијативата на Мајкрософт, но во Македонија зеде посебен замав кога минатата година во Скопје и...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Видео) Сузана Димитриевска е земјоделка која користи информатичка технологија во семејната фарма

Редакција
Сузана Димитриевска е земјоделка која произведува органски производи и ги користи информатичките комуникациски технологии (ИКТ) за да ја зголеми ефикасноста на нејзината семејна фарма. Пред...