еМагазин

Tag : трајанов

Македонија

Уставен нема да одлучува за барањето на Апасиев за повреда на правото на политичко дејствување, ја отфрли и иницијативата на Трајанов

Редакција
Уставниот суд нема да одлучува за барањето на пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев за иницијативата за повреда на правото за политичко дејствување. На...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трајанов по лидерската: Партија од опозицијата чека за влез во Владата

Редакција
Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов по денешната лидерска средба во Собранието изјави дека во целина добро е што претседателите на политичките партии разговарале, но...
Македонија ТОП СТОРИИ

Демократскиот сојуз бара поширок партиски консензус околу заклучоците за францускиот предлог, ако го нема да го подржи

Редакција
Ставот на Демократскиот сојуз (ДС) е дека треба да се обезбеди поширок консензус во однос на предлог-заклучоците во врска со францускиот предлог од сите партии...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трајанов: Мора сите да го видиме Протоколот, нецела страница добивме, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап

Редакција
Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

Редакција
Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна...
Македонија

Алкохолот меѓу пратениците влијае за атмосферата во Собранието, вели Павле Трајанов

Редакција
Долгогодишниот пратеник и поранешен министер, Павле Трајанов во изјава за „Слободен печат“, коментирајќи го инцидентот со пратеникот на ДУИ, Арбер Адеми во Собранието, вели дека во...
Македонија

Од кадровските решенија и барањето за една изборна единица зависи нашата поддршка за новата Влада, порача Трајанов

Редакција
Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов за денеска попладне најави средба со мандатарот за состав на новата влада и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, со...
Македонија

Трајанов за договорот Заев-Гаши: Се нарушува етничкиот баланс во Владата

Редакција
Павле Трајанов, лидерот на Демократски сојуз, еден од коалициските партнери на СДСМ за Фокус изнесува резерви кон договорот со Алтернатива за влез во Владата. -Треба...
Македонија

Трајанов ја отфрла можноста за вмешаност на странски разузнавачки служби во бегството на Мијалков

Редакција
Поранешниот министер за внатрешни работи и претседател на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов во интервју за „Слободна зона“ на бугарската ТВ Европа, ја отфлил можноста за...