еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

На 48 годишна возраст почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

Редакција
Денеска почина градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски (48). Медиумите неофицијално објавија дека причината за ненадејната смрт е инфаркт. Стојаноски е роден во Охрид,
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ахмети со спротивни ставови за формирањето на војска на Косово

Редакција
Владините партнери, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и премиер и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имаат спротивни ставови за формирањето на војска на Косово. Заев,
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ципрас официјално ќе бидат номинирани за Нобелова награда за мир за 2019 година, во вторник

Редакција
Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас официјално ќе бидат номинирани за Нобелова награда за мир 2019 на свечена церемонија во вторник (18 декември), во просториите на
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Честитка од Ахмети во воена униформа за формирање на косовската армија

Редакција
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, која е дел од владината коалиција, на својот Фејсбук профил со фотографија на која е облечен во воена униформа го
Македонија

Заев: Дуел со Мицкоски во секое време, но претходно да каже дали го поддржува Преспанскиот договор

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш повтори дека прифаќа телевизиски дуел во кое било време и во кој било медиум со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан
Македонија

Исклучените пратеници од ВМРО ДПМНЕ ќе гласаат за законите за кои треба двотретинско мнозинство

Редакција
Пратеничките групи се консултираа за предлог текстот на законот за амнестија, изјави денеска Нола Исмајловска, пратеник од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За
Македонија

Судење за „27 април“: Тарчуловски му пишува Мицкоски „не би било фер да се враќаме во Собрание без да ги пуштат затворените луѓе“

Редакција
На снимка од вештачењето спроведено на 14 јуни годинава за настаните во Собранието од 27 април 2017 година се гледа како лице од толпата го повлекува
Македонија

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Редакција
Поради оправдано отсуство на еден од поротниците денешното судско рочиште за обвинетите за смртта на Никола Саздовски е одложено. На претходното рочиште во судот беа презентирани
Македонија

Државниот секретар на САД, Помпео: Приемот на Македонија во НАТО ќе го намали руското влијание во регионот

Редакција
Влезот на Македонија во НАТО ќе ја засили способноста на балканските земји да се спротивстават на „недобронамерните активности“ на Русија во регионот, изјавил државниот секретар
Македонија

Иванов за последен пат ќе се обрати пред пратениците на 28 декември

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието на на 28 декември, во 12 часот. Известувањето за годишното обраќање на шефот