еМагазин

Tag : алијанса

Македонија

ДИК го отфрли барањето на АА и Алтернатива за поништување на гласањето на избирачко место во Дебар

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница со 4 гласа „против“ и 3 „за“ го отфрли приговорот на коалицијата на Алијансата за Албанците (АА) и...
Македонија

Оптимизам по средбата на Заев со Алијанста на Албанците и Алтернатива за законот за државјанство

Редакција
Премиерот Зоран Заев, денеска заедно со неколкумина министри се сретна со координаторот на пратеничката група на Алијанса на Албанците (АА) и Алтернатива, Скендер Реџепи во...
Македонија

Заев задутре ќе се сретне со Алијанса на Албанците и Алтернатива за Законот за државјанство, поканети и други партии

Редакција
Во среда во 10 часот е закажана средба на премиерот Зоран Заев со претставници на Алијанса на Албанците и на Алтернатива на која ќе се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алијансата и Алтернатива протестираа со албански и американски знамиња: ДУИ не е победник на изборите

Редакција
Држава што ги почнува преговорите за членство во Европската Унија не смее да дозволи дел од нејзините граѓани да бидат лишени од правото да избираат...
Македонија

Седум армиски припадници утре се враќаат од мисијата во Авганистан и ќе бидат во државен карантин

Редакција
Седум припадници на Армијата кои се дел од НАТО мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан утре ќе се вратат во нашата земја, информира Министерство за одбрана....
Македонија

Русија: Пристапувањето на Македонија во НАТО никому нема да донесе добро

Редакција
Претседавачот на Комитетот за меѓународни односи при Советот на Руската Федерација, Константин Косачев, оцени дека тоа што Македонија го потпиша пристапниот протокол за НАТО претставува...
Свет

Трамп: Сто проценти го поддржувам НАТО, но земјите членки треба да платат

Редакција
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека го поддржува „НАТО 100 отсто“, но повтори дека земјите членки треба да ги зголемат своите воени трошоци. –...