еМагазин

Tag : Ципрас

Балкан ТОП СТОРИИ

Симболите на грчкиот национализам: Задникот, Сонцето од Вергина и Богородица

Никола Осило
Социјалните мрежи зовреа откако беше објавена фотографија од последните протести во Грција против договорот за името на која може да се види специфична комбинација од...
Македонија

Столтенберг од Скопје заминува за Атина

Редакција
Генералниот секретар на НАТО по средбите во Скопје заминува за Атина каде што вечер ќе има работна вечера со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Како што...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Македонскиот јазик паркиран во Дојран

Редакција
Премиерот на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев на трибината на коалицијата „Излези за европска Македонија“ во Дојран освен што откри дека имал...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев во Дојран се договорил со Ципрас за признавањето на македонскиот јазик

Редакција
Исправени сме пред историско прашање за иднината на земјата и јас сум убеден дека заедно на 30 септември ќе донесеме правилна одлука со која ќе...
Балкан

Ципрас: Некои останаа со подотворени усти по историскиот договор за македонското прашање

Никола Осило
Во македонското прашање, со многу големи напори успеавме да стигнеме до историски договор според националната линија и зачувувајќи го националниот интерес, рече грчкиот премиер Алексис...