еМагазин

Tag : датум

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Може ли до октомври и Грција да стане проблем за старт на преговори со ЕУ?

Редакција
Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија (ЕУ) на прашањето за старт на преговорите со Македонија ќе се навратат најдоцна до октомври....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„И Годо дојде и таа ми се смири, ние датум не добивме…“: Твитер реакции

Редакција
Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори...
Интервју ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер за надворешни работи, Сијарто: Срамно е што ЕУ не донесе одлука за преговори денеска

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето за датум за преговори до октомври

Редакција
Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ задутре ќе одлучува за датум за преговори: Кои се можните сценарија за нашата земја?

Никола Осило
Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Тази датум не е датум“: Твитер реакции по средбата на Заев со Меркел

Редакција
Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел и епилогот по истата се главна тема на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел од...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

Редакција
Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев се враќа во Скопје со ново „жими мајка“ од Меркел“: Твитер реакции за средбата

Редакција
Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел и најавата дека Берлин ќе даде зелено светло за старт на преговорите во септември...
Македонија

Партијата на Меркел ЦДУ: Нема потреба од нервоза, датум ќе има

Редакција
Од владејачката ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ велат дека „не разбираат зошто е толку голем проблем одложувањето за три месеци на одлуката...