еМагазин

Tag : иселеници

Македонија

Влада: Палењето знамиња на држави и макети од Заев и Шекеринска не е патриотизам

Редакција
Владата денеска најостро го осуди инцидетот што се случи пред Конзулатот на Македонија во Мелбурн. -Владата на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалското и...
Македонија

Иселениците ќе можат побрзо да добиваат извод од матично

Никола Осило
Владата денеска ја разгледа и ја усвои Информацијата за електронско поврзување на 76 матични подрачја со електронскиот матичен регистар на Управа за водење на матични...
Македонија ТОП СТОРИИ

На иселениците „им е гајле“ кој ќе биде претседател: За гласање досега пријавени 1.074 лица, најмногу во Венеција

Никола Осило
Слаб интерес кај македонските граѓани во странство има за претстојните претседателски избори ако се земе предвид дека досега за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на земјава...
Локално

Иселеници во Австралија тешко повредени во сообраќајка во Македонија

Никола Осило
На 25.08.2018 година во 14,12 часот е пријавено дека во близина на село Железнец, демирхисарско се случила сообраќана незгода во која учествувале товарно моторно возило...
Македонија

Референдумот најактуелен кај иселениците во Швајцарија и Австрија

Редакција
Македонските иселеници во Швајцарија и Австрија до сега најзаинтересирани за гласање на претстојниот референдум. До вчера, како што соопшти Државната изборна комисија, во дипломатско-конзуларните претставништва...