еМагазин

Tag : пик

ЖИВОТ

Д-р Даниловски: Пикот на нови случаи помина на 23 јануари, а смртни случаи од Ковид-19 на 3 февруари

Редакција
Епидемиологот Д-р Драган Даниловски во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека пикот на бројот на случаи од Ковид-19 поминал на 23-24 јануари, додека пак...
ЖИВОТ

Доктор Бабачиќ: Пикот на заразувања е веројатно поминат, а го поминуваме и пикот на активни случаи

Редакција
Имаме релативно стабилна состојба со репродуктивниот број на SARS-CoV-2, кој последниве три недели во просек е 0.87, пишува доктор Харис Бабачиќ, од Каролинскиот институт во...
ЖИВОТ

Доктор Кунгуловски: Пикот го очекуваме на почетокот на септември

Редакција
Пикот на новиот бран на Ковид-19 го очекуваме на почетокот на септември, а со мерките задоцнивме, вели во интервју за ТВ24 доктор Горан Кунгуловски. -Пикот...
ЖИВОТ

Професор Трајковски објаснува каков ќе биде новиот бран на Ковид-19

Редакција
Ви ја пренесува новата анализа на професорот Дејан Трајковски, кој на Фејсбук редовно прави анализа на состојбата со Ковид-19 во Македонија. “Ако Битола заостанувала зад...
Македонија ТОП СТОРИИ

Микробиологот Пановски смета дека пикот на заразата со корона вирусот е поминат

Редакција
Пикот на Ковид-19 е поминат и бил пред десетина дена кога имаше 107 новодијагностицирани, смета микробиологот, професор д-р Никола Пановски. „Не очекувам да има поголем...
Македонија

Првичната проценка за пик од 2.500 заразени со корона вирусот, се намали на 1.700

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека власта сака и очекува да има помал број заразени со Ковид-19, но и оти се подготвуваат за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во земјите каде што се дава БСЖ вакцина, кривата на заболени од корона вирусот се разликува од оние кои ја немаат во вакциналниот календар

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека во сите земји каде БСЖ вакцината е задолжителна има поинакви криви за разлика од други...
Македонија

За празниците направени помалку тестови, пикот на епидемијата со Ковид-19 останува на крајот на април или почеток на мај

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната онлајн конференција истакна дека уште не сме влезени во периодот кога пикот на најмногу заразени пациенти со коронавирусот...
Македонија

Претседателот на МАНУ, Коцарев: Пикот на корона вирусот на почеток на мај со 1.100 заразени

Редакција
Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев за fakulteti.mk информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која...