еМагазин

Tag : плаќања

Бизнис ТОП СТОРИИ

Олеснување на плаќањето со земјите од ЕУ ќе се случи најдоцна до 2025, најави Народна банка

Редакција
Народната банка интензивно работи на усвојување на регулаторните и техничките стандарди на Европската Унија во платежната сфера за што поскоро приклучување на земјата кон Единствената...
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Како да плаќате безбедно при користењето на дигиталните финансиски производи и услуги

Редакција
Во европскиот месец на кибербезбедноста – октомври, Народната банка заради појаснувања на ризиците, како и мерките за претпазливост што треба да ги преземаат граѓаните за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Плаќањата со картички се зголемиле за 16,6%

Редакција
Народната банка ги објави податоците од доменот на платежната статистика за вториот квартал од 2023 година. Податоците покажуваат дека и во вториот квартал од 2023...
Бизнис

Граѓаните сè повеќе ги прифаќаат дигиталните плаќања заради нивната удобност и сигурност

Редакција
Дигиталните платформи и канали за извршување на плаќањата сѐ почесто се користат од граѓаните на нашата земја, за што говорат и податоците за последниот квартал...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мажите во Македонија имаат за 0,6% повеќе банкарски сметки од жените, покажува анализата на Народна банка

Редакција
На крајот на 2021 година граѓаните располагале во просек со 1,9 сметки по глава на жител. Притоа, сопствениците на сметките ги користат дигиталните услуги за...
Бизнис

Плаќањето со картички зголемено за три пати во однос на лани, велат од Народна банка

Редакција
Дигиталната трансформација, како неопходност на секој пазар, особено поттикната од променетите услови на живеење коишто ги создаде пандемијата на Ковид-19, како глобално, така и во...
Свет

Трамп криел плаќања на странски влади кон неговиот хотел во Вашингтон

Редакција
Компаниите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се обидоа да скријат исплати од повеќе милиони долари од странски влади кон неговиот непрофитен хотел во центарот...
Бизнис

Со 19,8 милиони денари од Буџетот ќе се финансираат програмски активности на 33 здруженија на граѓани

Редакција
Владата донесе Одлука за распределба на 19.800.000 денари од државниот буџет за 2021 година за финансирање програмски активности на здруженија и фондации. Ќе се финансираат...
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Дали може да се плаќа со крипто-валутите во Македонија?

Редакција
Крипто-средствата не претставуваат законско средство за плаќање во нашата држава, односно не е дозволено да се плаќа со крипто-средства, велат од Народна банка. „Согласно со...
Бизнис

Од понеделник ќе може да се плаќаат сметки во Пошта, но не во сите подружници

Редакција
Од понеделник започнува функционирањето на платниот промет во Македонска пошта преку кој граѓаните ќе можат повторно да ги плаќаат своите сметки и да вршат други...