еМагазин

Tag : спојување

Бизнис ТОП СТОРИИ

Винер – Виена Иншуренс Груп се присоедини кон Македонија осигурување – Виена Иншуренс Груп

Редакција
Македонија осигурување – Виена Иншуренс Груп АД Скопје преку Македонската берза информира за успешното присоединување на Винер – Виена иншуренс груп АД Скопје кон Македонија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Стопанска банка Битола потврди дека се разгледува можноста за присоединување кон Комерцијална

Редакција
По Комерцијална банка АД Скопје преку Македонската берза се огласи и Стопанска банка АД Битола, која потврди дека се разгледува можноста за нејзино присоединување кон...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ја повлече одлуката за спојување на концесиите за Иловица, ризикот е најмалку 1 милијарда евра отштета по меѓународна арбитража

Редакција
Вчера не беше одбиена одлуката за спојување на концесиите, туку се донесе одлука со која престанува да важи претходната одлука за спојување на концесиите. Всушност,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Просветните работници бараат да не се спојуваат наставните предмети и да им се зголемат платите

Редакција
Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да не...
Балкан

Курти: Косовскиот устав не дозволува спојување со Албанија, тоа е желба на сите Албанци

Редакција
Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не го дозволува уставот на Косово. За време на неговата посета...
Македонија

Предметот историја за основно образование ќе се спои со општествени науки, најави Царовска

Редакција
Министерката за образование Мила Царовска на денешната прес-конференција за отчет 100 дена Влада, истана дека предметот историја ќе се спои во општествени науки, исто како...
Бизнис

Шпаркасе групацијата купи 91,57 ја купи Охридска банка за 48 милиони евра

Редакција
На 4 ноември 2019 година беше извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје, со што Штаермеркише Банка и Шпаркасен АГ официјално стана новиот...