еМагазин

Tag : телевизии

Македонија

Алсат, Канал 5, Сител и Телма ја тужат ДИК поради цените за изборното рекламирање

Редакција
Телевизиите Алсат, Канал 5, Сител и Телма поднеле тужба за поведување на управен спор против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) за утврдување на просечно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Операторите го одложија најавениот прекин на реемитување на домашни и странски телевизиски канали

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски, придружуван од министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, се сретна со претставници на сите оператори обединети во Здружението на информатичко-комуникациски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Реакција на операторите: Обвинувањата на ММА за учество во „пиратство“ се неточни и тендециозни

Редакција
Здружението на информатичко-комуникациски технологии реагира на денешната прес-конференција на Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) на која тие побараа од надлежните институции да ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

За новонастанатата ситуација со операторите, телевизиите вината ја гледат во АВМУ 

Редакција
Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) денес побара од надлежните институции да ја спречат заканата од телеком операторите за прекинување на реемитувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сител, Канал 5 и Телма, најгледани телевизии лани

Редакција
Извештајот „Податоци за досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици“ на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги за минатата година...
Бизнис

Колкави трошоци имале лани телевизиите Клан, 21-М, 1ТВ и Шења?

Редакција
Во анализираната година трошоците на телевизиите кои емитуваат програма на државно ниво преку оператор на јавна електронска комуникациска мрежа, ТВ Компани 21-М, ТВ Шења, ТВ...
Бизнис

Пренатрупан пазар: Во Македонија има 53 телевизии и 65 радија

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од извештајните единици, во 2018 година, во земјава, со радиодифузна дејност се занимавале 118 радиодифузери, од кои...
Забава

(Видео) Секси вестите во Албанија го „вивнуваат“ рејтингот: Ќе го следат ли македонските телевизии овој пример?

Никола Осило
За да го подобри рејтингот во секојдневната медиумска битка, приватната албанска телевизија „Зјар“ уште пред извесен период ангажира водителки со длабоко и разголено деколте за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сител најгледена телевизија, МРТ1 на трето место

Редакција
Според последниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги за досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици, Сител телевизија...