еМагазин

Tag : уставни амандмани

Македонија ТОП СТОРИИ

Ги бендиса ли грчката Влада уставните амандмани на македонската Влада

Редакција
И неколку дена по објавувањето на содржината на нацрт амандманите со кои ќе се менува македонскиот Устав, што е предвидено со договорот за името со...
Македонија

За Нова демократија, уставните амандмани на македонската Влада го прават “уште полош и онака лошиот Договор од Преспа”

Редакција
Одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, смета дека предлогот на македонската Влада за уставни амандмани го прави “уште полош...
Македонија

Канческа Милевска откри детали од нацрт амандманите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Предлозите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата „За подобра Македонија“, Владата ќе ги вгради во нацрт-текстот на амандманите што денеска треба да...
Македонија

Што содржат четирите амандмани кои осумте опозициони пратеници и ги предложија на Владата

Редакција
Пратеникот Крсто Мукоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев, посочи дека разговарале за четири амандмани, предложени од осумте опозициони пратеници кои гласаа за старт...
Македонија

Владата и осумте пратеници од опозицијата ги договараат амандманите, утре конечен став

Редакција
Владата вечерва во текст да го преточи тоа што е усно договорено за уставните амандмани на средбата во Собранието на Република Македонија меѓу премиерот Зоран...
Македонија ТОП СТОРИИ

Албанскиот народ да стане државотворен во македонскиот Устав: Што пишува во четирите предлог амандмани на Беса на Касами

Редакција
Како што најавија пред неколку месеци, а потсетија веднаш по гласањето во македонското Собрание за стартот на уставните измени, предвидени со договорот за името во...