еМагазин

Tag : Драган Тевдовски

Бизнис

Тевдовски: Со министерска плата не можам да обезбедам моите деца да одат во приватно школо

Редакција
Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска присуствуваше на вонредната седница на Стопанска комора која се одржа по повод најавите за воведување на прогресивниот данок. Оправдувајќи...
Бизнис

Околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 проценти повеќе за другите давачки ќе предизвика прогресивното оданочување

Редакција
Околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 проценти повеќе за другите давачки ќе предизвика прогресивното оданочување што го најави Владата, покажале првичните пресметки...
Бизнис

Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонска берза

Редакција
Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонската берза. Тие ќе станат достапни и за странските институционални инвеститори, а зголемената побарувачка ќе придонесе да се...
ЖИВОТ

(Фото) Тимот на Министерството за финансии пак победи на Business Run

Редакција
Тимот на Министерството за финансии, предводен од министерот Драган Тевдовски повторно, како и минатата година, победи на Business Run, штафетна трка за тимови од македонскиот бизнис сектор. Втор...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска: Имаше потфрлање на инвестициите, клучна ќе биде нивната ревитализација

Редакција
Гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска оцени дека по забавените банкарски активности во претходните две години, оваа година се гледа забрзување на активноста на банкарскиот...
Бизнис

Тевдовски: До крајот на годината сите ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Редакција
До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од државната каса. Секој потрошен денар ќе биде објавен, истакна министерот за финансии Драган...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Глобите за царински прекршоци намалени за 75 отсто

Редакција
За 75 проценти во просек се намалени глобите за царинските прекршоци за кои е предвиден мандатен платен налог, односно за оние кои можат да се...
Бизнис

Светска банка: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Редакција
Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата...