еМагазин

Tag : функција

Македонија ТОП СТОРИИ

Панче Тошковски ја презеде министерската функција во МВР

Редакција
Денеска во Министерството за внатрешни работи досегашниот министер Оливер Спасовски ја предаде должноста министер за внатрешни работи на новоименуваниот прв човек на овој ресор Панче...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Блок 1 на РЕК Битола попладнево ставен во функција

Редакција
Блок 1 на РЕК Битола попладнево околу 15 часот е ставен во функција. Постројката произведува електрична енергија и е синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем, информира...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ТЕЦ Неготино утре ќе почне со пуштачки активности за ставање на електраната во функција на производство 

Редакција
Вечерва завршуваат сервисните и ремонтните активности на генераторот и на другата опрема во ТЕЦ Неготино, и утре во 7.30 часот почнуваат пуштачките активности за ставање...
Македонија

Ковачевски од Заев ја презеде функцијата претседател на СДСМ

Редакција
Во седиштето на СДСМ беше извршено примопредавање на функцијата претседател на партијата од досегашниот лидер Зоран Заев на новозибраниот Димитар Ковачевски. Заев, како што информира...
Македонија

Ќе се откажам од статусот конзул на Унгарија и од претседател на ССК за да ја извршувам градоначалничката функција, изјави Арсовска

Редакција
Ќе се откажам од статусот конзул на Унгарија, како и од функцијата претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), со цел да ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче ќе оди на работа се додека правно формално не биде тргнат од функцијата, вели Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не мисли оти цела Влада треба да си поднесе оставка поради несреќата во Тетово, а за понудените оставки на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Професор Трајковски: Вакцините не ги оштетуваат репродуктивната или сексуалната функција, Ковид-19 ги оштетува и двете

Редакција
Професорот Дејан Трајковски, кој на Фејсбук редовно прави анализа на состојбата со Ковид-19 во Македонија и светот, посочувајќи студија на scientificamerican.com, коментира дека вакцините против...
Свет ТОП СТОРИИ

Ќе го наследи Енди Џаси: Џеф Безос се повлекува од функцијата главен извршен директор на Амазон

Редакција
Џеф Безос, кој го основа Амазон и го претвори во гигант во онлајн трговијата, се повлекува од функцијата главен извршен директор по речиси 30 години...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов денеска ќе ја предаде функцијата на Пендаровски: Детали за церемонијата во Вила Водно

Редакција
Денеска во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, во 13:45 часот ќе се одржи официјална церемонија на примопредавање на функцијата Претседател со највисоки воени и државни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли некој во ВМРО-ДПМНЕ: И претседателот на УМС Кржалоски, поднесе оставка

Редакција
Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржалоски даде неотповиклива оставка од функцијата, а оставката ја обрзаложи на неговиот Фејсбук. Кржаловски посочува дека...