еМагазин

Tag : инфекција

Свет ТОП СТОРИИ

Шведска e далеку од колективен имунитет на корона вирусот

Редакција
Истражување во Шведска покажа дека до крајот на април, само 7,3 проценти од жителите на Стокхолм развиле антитела на коронавирусот, што може да ги зголеми...
Македонија

Осум медицински лица од гостиварската болница заразени со Ковид-19

Редакција
Во гостиварската болница има вкупно осум медицински лица кои се инфицирани со Ковид-19. По направените тестирања изминативе денови, по трите случаи на заразени медициски лица,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има ли крај: Почина 2,5 годишнo дете на Клиниката за детски болести

Редакција
Од Клиниката за детски болести информираа дека починало 2,5 годишно дете. „Во понеделник попладне на ЈЗУ Универзитетска Клиника за детски болести е примено женско дете...
Македонија

Нема присуство на вирус на западнонилска треска кај двата сомнителни случаи

Редакција
Резултатите од испитувањата во лабораторијата на Институтот за јавно здравје покажаа дека двете лица (дете и жена) немаат вирус на западнонилска треска. Ова денеска го...