еМагазин

Tag : награда

БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка АД Скопје добитник на Националната награда за општествена одговорност за 2018 година

Редакција
НЛБ Банка АД Скопје е добитник на Националната награда за најдобри општествено одговорни практики за 2018 година, во категоријата вложување во заедницата со проектот „Пријателство...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ТАВ Македонија доби плакета за најдобри општествено одговорни практики за 2018 година

Редакција
ТАВ Македонија доби плакета од Министерството за економија на Република Македонија и Координативното тело за општествена одговорност на претпријатијата за успешно спроведена општествено одговорна практика...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Театарски оскар во Хрватска за претставата „Орестија“ на режисерот Дејан Пројковски

Редакција
Претставата „Орестија“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски, а во продукција на „Хрватско народно казалиште“ од Сплит, ја доби највисоката награда за најдобра претстава...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Актерката Јелена Јованова добитничка на признание од нејзиниот роден град Штип

Редакција
Актерката Јелена Јованова доби признание „8 Ноември“ од нејзиниот роден град Штип за постигнување во сферата на културата и развојот на театарската и филмската уметност....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Филмот на Ставрески, „Исцелител“ освои две награди на фестивал во Валенсија

Редакција
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, доби две награди: сребрена палма и награда за најдобра режија во официјалната програма на престижниот фестивал Mostra de València во Шпанија. Членови...
Убава приказна

Филип Димишковски доби признание од „Катар ервејс“ за најдобар млад џез-музичар

Редакција
Клавијатуристот Филип Димишковски беше прогласен за најдобар млад џез-музичар во земјава и му беше врачено признанието Golden Oryx кое го доделува „Катар ервејс“ за достигнувања...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Архимандрит Партениј ја прими наградата од Европскиот парламент во Брисел

Редакција
На свеченоста организирана во Парламентот на Европската Унија, на Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј му беше врачена највисоката почесна награда на ЕУ „Граѓанин на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Архимандрит Партениј во Бугарија ја доби наградата „Европски граѓанин“

Редакција
На Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј денеска му беше дадена наградата „Европски граѓанин“ во Народното собрание на Бугарија.На церемонијата присуствуваа претседателот на бугарскиот Парламент...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Познати добитниците на државната награда „11 Октомври“

Редакција
Преведувачот и писател Драги Михајловски, писателот и новинар Ристо Лазаров и актерот Петре Арсовски се добитници на државната награда „11 Октомври“ за животно дело во областа на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Ругање со Христос“ награден на Меѓународниот филмски фестивал во Монтреал

Редакција
На вчерашната церемонија за свеченото затворање на 42-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Монтреал, на филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи му...