еМагазин

Tag : пратеници

Македонија

Јанчев: Ајде да направиме амнестија, би гласал за уставните измени

Редакција
Ајде да ја направиме таа амнестија за настаните во Собранието на 27 април. Таа работа треба да заврши во Парламентот, со едногласно крената рака, вели...
Македонија

Грчки медиуми: „Маслиново гранче“ ѝ понуди Заев на опозицијата за да обезбеди глас од 80 пратеници

Редакција
На пораките од премиерот Зоран Заев, обидот да се најдат 80 пратеници кои би ги поддржале уставните измени и на предвидениот процес во Собранието, го...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Простување или амнестија: Кој го разбра Заев што сака да каже?

Редакција
Повикот на премиерот Зоран Заев за помирување и простување за насилството во Собранието од 27. април, при неговото излагање за предлогот на Владата за уставни...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без договор: Расправата за уставните измени продолжува утре

Редакција
Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот....
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Редакција
Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој им се заканува на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ?

Редакција
Министерството за внатрешни работи истражува кој им се заканува на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои преку медиумите и социјалните мрежи посочуваат дека се под постојан притисок...
Македонија

Заев разговарал со пратениците од опозицијата, не потврдува дали има двотретинско мнозинство за уставните измени

Редакција
Премиерот Зоран Заев прашан во врска со ставот на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи дека има обезбедено двотретинско мнозинство, но дека се молчи, бидејќи...
Македонија

Османи вели дека е обезбедено двотретинско мнозинство за уставните измени

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, во врска со обезбедувањето на потребниот број на пратеници, кои би гласале за уставните измени, предвидени со договорот за...
Македонија

Обезбедени се 80 пратеници или власта блефира: Почнува процедурата за уставните измени

Редакција
Денеска во македонското Собрание со седница на Комисијата за уставни прашања, чиј претседател е собранискиот претседател Талат Џафери почнува процесот за уставни измени, кои се предвиди...
Македонија

Заев: Пратеници време е!

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фејсбук-профил и твитер со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во...