еМагазин

Tag : заев

Македонија

Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли од Скопје: Северна Македонија треба и мора да ги почне преговорите со ЕУ

Редакција
Северна Македонија треба и мора да ги започне преговорите за членство во Европската унија. Одлуката тоа да не се случи, може да биде променета за...
Македонија

Заев се сретна со лидерот на „Самоопределување“, Албин Курти

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска го прими во посета претседателот на партијата „Самоопределување“ од Република Косово, Албин Курти. На средбата присуствуваа и пратеникот Мухамед Зекири и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ексклузивни фотографии од свадбата на пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири

Редакција
Пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири се ожени за Бисера Јордановска, поранешна директорка на телевизијата Алсат-М, каде Зекири порано работеше како новинар и беше...
ЖИВОТ

По втор пат се ожени пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири, кум бил Заев

Редакција
Пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири се ожени за Бисера Јордановска, поранешна директорка на телевизијата Алсат-М, каде Зекири порано работеше како новинар, објави порталот...
Македонија

Мицкоски: Да се почитуваат договорените датуми за техничка влада и изборите

Редакција
За ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата важни се договорените датуми, 3. јануари, формирање техничка Влада и 12. април 2020 предвремени парламентарни избори, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...
Македонија

Откако вчера го проблематизираше датумот, Заев денеска ги повика партиите да се спремат за избори

Редакција
Политичките партии да си ги спремат листите за кандидатит за пратеници за предвремените парламентарни избори на 12 април 2020 година, бидејќи целата постапка околу ратификацијата...
Бизнис

Заев сега вели дека со прогресивниот данок сме влегле во ризик

Редакција
Прогресивниот данок не ги даде очекуваните резултати од причина што земјава е опкружена од земји каде што даноците се многу ниски и генерално имаат рамен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како Заев го бранеше прогресивниот данок

Редакција
„Замрзувањето“ на прогресивното одначување за три години, како и кога беше воведено, предизвика лавина од реакции во јавноста и социјалните мрежи. Ве потсетуваме што премиерот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

“Висат“ предвремените парламентарни избори?

Редакција
Премиерот Зоран Заев ја разбранува јавноста со вчерашната изјава дека треба да се остави можност за евентуално пролонгирање на веќе закажаните предвремени парламентарни избори, поради...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата ќе го “спасува“ Скопје од загадување со електричен трамвај

Никола Осило
Поради енормното загадување на воздухот што во изминатите деновиве се случува во Скопје и во Куманово, но и во другите градови во земјата формирани се...