еМагазин

Tag : затвор

Бизнис

Листа на должници на УЈП: Колку и должи Бајруш Сејдиу на државата?

Редакција
На новата листа на Управата за јавни приходи, се уште се наоѓа Бајруш Сејдиу, кој останува на слобода по неодамнешната одлука на Кривичниот суд. Тој на државата...
Македонија

Катица Јанева очекува за дваесетина дена Груевски да биде во затвор

Редакција
Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во „Само Вистина“ на Канал 5 рече дека според сите законски рокови, поранешниот премиер Никола Груевски на издржување на затворската...
Македонија

Одбиено барањето на струмичкото Обвинителство за активрање на условна пресуда на градоначалникот на Ново Село

Редакција
Кривичиот совет при Основниот суд во Струмица го одби барањето на ОЈО Струмица градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, да се упати на издржување казна...
Македонија

Наместо притвор, Фатиме Фетаи побара мерка претпазливост за Јанкулоска

Редакција
Обвинителката Фатиме Фетаи по денешното објавувањето на пресудата за поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), рече дека...
Македонија

Основен суд Скопје 1: Груевски е должен доброволно да се јави на издржување на казната затвор

Редакција
По одлуката на Апелацискиот суд во Скопје делумно да ја уважи жалбата на првообвинетиот Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а...
Македонија

Груевски ќе ги искористел сите правни лекови за затворската казна

Редакција
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја оцени како „политички притисок и политички прогон“ одлуката на Апелацискиот суд да му ја потврди првостепената...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство побара да се активира условната пресуда од 2 години затвор за градоначалникот на Ново Село за дело од 2015

Редакција
Основното јавно обвинителство од Струмица бара градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, да се упати на издржување на казна затвор од две години за кривично...
Забава

Му се заканува затворска казна од 3 до 10 години: Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Редакција
Американскиот актер Бил Козби е осуден на затворска казна во траење од три до 10 години поради сексуално злоставување жена. – Време е за правда....
Локално

Пожарот во Идризово бил поради застарена електрична инсталација

Редакција
Пожарот во приемното одделение на затворот Идризово попладнево е изгаснат, изјави за МИА командирот на Бригадата за Противпожарна заштита на Град Скопје Звонко Томевски. Во гаснење на...
Локално

Гори приемното одделение во затворот Идризово

Редакција
Во приемното одделение на затворот Идризово попладнево избувна пожар во кој е зафатена кровната коснтрукција, потврди за МИА директорот на Управата за извршување санкции Јовица...