еМагазин

Author : Редакција

Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца битолчани осомничени за говор на омраза на прославата на Илинден на Мечки Камен

Редакција
Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поништена постапката за субвенционирање на авиопревозници на која се јави само Виз ер

Редакција
Министерството за транспорт и врски ја поништи постапката за доделување финансиска поддршка на авиопревозници. Постапката е поништена на предлог на Комисијата за спроведување на постапката за...
Локално

Мотоциклист од Охрид загина кај Косел

Редакција
Љупчо Ј. (32) од Охрид загина во сообраќајна несреќа што вчера попладнето се случи на магистралниот патен правец Охрид  – Ресен, кај селото Косел. Тој...
Балкан

Цемент и ималин во фалсификувани лекови на српскиот пазар

Редакција
Лекови за циркулација и проблеми со срцето, вијагра и цитостатици што содржат цемент, но и крема за обувки – ова се наоѓа меѓу запленетите 100.000...
Македонија

До крајот на неделава сончево и топло до 37 степени

Редакција
Сончево и топло време со температури и до 37 степени и висок УВ индекс, најавуваат синоптичарите до крајот на неделава. Во наредните денови, според УХМР,...
Македонија

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Редакција
Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го изјави генералнот секретар...
Македонија ТОП СТОРИИ

За неполн месец регистрирани 25 заболени од мали сипаници во Дебарско

Редакција
Дваесет и пет заболени од мали сипаници, заклучно со 3 август, се регистрирани на територијата на Дебар, објави на својата веб страница Институтот за јавно здравје на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Редакција
Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за...
БЕНЧМАРК

Правосудството прво под лупата на ЕУ

Редакција
Состојбата во правосудството, реформите во оваа сфера, законите, колку во земјава има владеење на правото, транспаретни и ефикасни судови, непристрасни судии и јавни обвинители, департизација...
Свет

Медведев: Влезот на Грузија во НАТО може да предизвика страшен конфликт

Редакција
Рускиот премиер Дмитриј Медведев оцени дека влезот на Грузија во НАТО може да предизвика катастрофални последици. – Тоа може да предизвика ужасен конфликт. Не разбирам...