еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Радев бара Заев да се извини, а бугарската влада да провери дали е прекршен Договорот за добрососедство

Редакција
Бугарскиот претседател, Румен Радев, не е задоволен од напишаното објаснување на македонскиот премиер Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил во врска со изјавата чие е...
Македонија

На Табановце се чека половина час, на Богородица до 15 минути

Редакција
На граничниот премин Табановце попладнево за излез од државата се чека половина час, а на граничниот премин Богородица околу 10 до 15 минути, соопшти Авто-мото...
Македонија

Трагедија во струмичко: Двајца тинејџери загинаа во сообраќајка

Редакција
Две момчиња на 14 и 15 годишна возраст го загубија животот во сообраќајна несреќа која, десет минути по полноќ, се случила на влезот во струмичкото...
Македонија

Референдумот најактуелен кај иселениците во Швајцарија и Австрија

Редакција
Македонските иселеници во Швајцарија и Австрија до сега најзаинтересирани за гласање на претстојниот референдум. До вчера, како што соопшти Државната изборна комисија, во дипломатско-конзуларните претставништва...
Македонија

Уапсените борци на ИД биле радикализирани од оџата Мемиши, од чаирската џамија Тутунсуз

Редакција
Седуммината борци за Исламска држава кои во вторникот беа уапсени на Меѓународниот аеродром Скопје, а заробени во Сирија во соработка со Глобалните коалициски сили и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Знаете ли што пишува во Рамковниот договор?

Редакција
На 13 август пред седумнаесет години беше потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот воен конфликт во Република Македонија во 2001 година....
Македонија

Земјотрес ги вознемири граѓаните

Редакција
Земјотресот кој попладнево беше почуствуван во Македонија е со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот е регистриран на 115 киломтери југо-западно од...
Македонија

Пронајден починат возач во возило во кавадаречка фабрика

Редакција
Починато лице во возачка позиција било пронајдено синоќа  во товарно возило во кругот на кавадаречка фабрика. Оваа информација утрово за МИА ја потврди Верољуб Додевски,...
Македонија

(Следете во живо) На Табановце и Богородица се чека до половина час

Редакција
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен,  а на граничните премини Табановце и Богородица, за излез од државата се чека...
Македонија

Обвинителството оформи предмет по допрен глас за јавните набавки во Министерството за здравство

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе предистражна постапка по допрен глас, заради постоење на индиции за повреда на законот при...