еМагазин

Tag : деловник

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Крмов кршеше во Собрание, Апасиев со чевел ставаше печат на амандманите за Деловникот

Редакција
На вчерашната седница за Деловникот на Собранието, пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев со чевел ставаше печат на амандманите кои ги поднесе партијата, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Изгласан новиот Деловник, Левица го оштети системот за работа во пленарната сала на Собранието

Редакција
Пратениците го донесоа новиот Деловник на Собранието со 83 ласа „ЗА„, никој не беше воздржан, а против беа само пратениците на Левица, Димитар Апасиев и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Оставка на премиер, повлекува оставка на Влада: Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник

Редакција
Уставот на Република Северна Македонија и собранискиот Деловник ја регулираат постапката во случај на оставка на претседателот на Владата. Во членот 93 од Уставот е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Опозицијата со 3.000 амандмани ја блокира промената на Деловникот која би овозможила онлајн работа на Собранието

Редакција
Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците и Алтернатива и Левица поднесоа вкупно 3.000 амандмани на предлогот на претседателот на Собранието, Талат Џафери за измени на...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ останува на став дека онлајн работењето на Парламентот е неуставно 

Редакција
Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до пладне го немаа добиено предлогот за дополнување на Деловникот за работа на Собранието со којшто би се овозможило вклучување во работата...
Македонија

Џафери предложи дополнувања на Деловникот за одржување онлајн седници

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска поднесе предлог за дополнувања на собранискиот Деловник, по скратена постапка. – Имајќи ја во предвид новонастанатата состојба предизвикана од...
Македонија

Уставниот суд образложи зошто се зголемени примањата на судиите

Редакција
Уставниот суд денеска излезе со детално образложение за промената на Деловникот со кои судиите си доделија додаток од 35 отсто од висината на платата. Оттаму...
Македонија

Изменет Деловникот за работа на Владата за да Артан Груби стане прв вицепремиер

Редакција
На својата втора седница, членовите на Владата ги прифатија измените и дополнувањата на Деловникот за работа на Владата. Една од измените се однесува на прецизирање...
Македонија

Собранието без опозицијата ги усвои измените на Деловникот во однос на употребата на јазиците

Редакција
Собранието на Република Северна Македонија во продолжението на 106-та седница го изгласа Деловникот за изменување и дополнување на деловникот на Собранието на РСМ, по скратена...
Македонија

Првпат Џафери седницата во парламентот ја води на албански јазик: Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ реагираше

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска седницата прв пат во историјата на работата на законодавото тело ја почна на албански јазик, на што веднаш реагираше...