еМагазин

Tag : Пелагонија

Македонија ТОП СТОРИИ

По сомнежот за труење со храна, спроведена вонредна инспекциска контрола во кујната во студентскиот дом Пелагонија

Редакција
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), во соработка со Центарот за јавно здравје и претставници од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, утрово,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Две лица ја запалиле канцеларијата на директорот на студентскиот дом „Пелагонија“

Редакција
Две лица ја запалиле канцеларијата на директорот на студентскиот дом „Пелагонија“ во населбата Кисела Вода, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи. Како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Пелагонија ветер од 150 км/час, од невремето во Велес и Скопје паднати бандери, дрвја и оштетени автомобили

Редакција
Невреме со грмотевици, град и поројни дождови имаше попладнево во Пелагонија, Велес, Градско и Росоман, информираат од Центар за управување со кризи (ЦУК). На метеоролошката...
Бизнис

Во Македонија има над 9.000 слободни работни места, најмногу во Пелагонискиот регион

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2019 година во Македонија имало 9.053 слободни работни места односно стапката на слободни работни...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Гостиварска „Пелагонија“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за санација на свлечиштето Маврово-Галичник вреден 380.000 евра

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за санација на свлечиште на државен пат Р2238 делница Маврово – Галичник склучи договор со друштвото за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок-трансакција продадени акции од Пелагонија Струмица за два милиони евра

Редакција
Во блок-трансакција вредна 126 милиони денари или околу 2 милиони евра вчера на Македонската берза беа продадени 16.574 акции од Пелагонија Струмица. Акциите се продадоа...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Студентскиот дом Пелагонија како депонија: „Академските граѓани“ живеат во отпад

Редакција
Купишта ѓубре фрлано од прозорите во дворот на студентскиот дом Пелагонија во Скопје може да се забележи на фотографијата која се споделува на социјалните мрежи....
Бизнис

ЗК Пелагонија продава удели во неколку фирми, вредни 15 милиони евра

Редакција
Собранието на акционери на ЗК Пелагонија донесе одлука за одобрување на продажба на удели на Комбинатот во неколку фирми, извести Комбинатот преку Македонската берза. Станува збор...