еМагазин

Tag : пластика

ЧИСТА ОКОЛИНА

Од 1 јануари државните институции нема да набавуваат пластика за еднократна употреба 

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска соопшти дека Владата ја усвоила иницијативата на Министерството за престанок на набавки на пластика за...
Е-излог ТОП СТОРИИ

(Фото) Направени од 50% рециклирана пластика, моделите од капсулната колекција на Timberland ReBOTL содржат 6 до 10 пластични шишиња

Редакција
Timberland веќе подолго време работи на намалување на уништувањето на природата при производство на своите препознатливи производи. Оваа сезона, капсулната колекција за мажи ReBOTL е...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

До 2050 во морињата ќе има повеќе пластика отколку риби

Редакција
Според податоци на Обединетите Нации 30 проценти од рибите веќе се отруени со пластика, а до 2050 година во морињата ќе има повеќе пластика отколку...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Стотици пластични шишиња пловат по Вардар, Скопје стана главен град на ѓубрето

Редакција
Стотици пластични шишиња и различен отпад денеска пловат по реката Вардар, видливи и во центарот на градот. Граѓани кои ни пристапија додека ја правевме снимката...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе ја забрани ли Владата пластиката за еднoкратна употреба по примерот на ЕУ?

Никола Осило
Европскиот парламент изгласа целосна забрана на пластиката за еднократна употреба во земјите од Европска Унија. Главна цел е да се намали загадувањето во океаните. Со...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест од ЕУ: Целосна забрана на пластика за едонкратна употреба

Никола Осило
Европскиот парламент вчера изгласа целосна забрана на пластиката за еднократна употреба во земјите од Европска Унија. Главна цел е да се намали загадувањето во океаните....