еМагазин

Tag : СОС

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

За сигурна иднина – ново стратешко партнерство на СОС Детско село и Еуролинк осигурување

Редакција
Еуролоинк осигурување е новиот стратешки партнер на СОС Детско село. Лидерот на пазарот на неживотно осигурување и членка на групацијата ГРАВЕ ја препозна благородната мисија...
Македонија

Се воведува европскиот број за итни повици 112, за во случај на несреќа граѓаните да го пријават настанот

Редакција
Во употреба се воведува европскиот број за итни повици Е-112. Во случај на нерсреќа, граѓаните ќе можат да се јават на овој број и да...
ЖИВОТ

(Фото) СОС живот во време на корона вирусот

Редакција
Да се заштити здравјето на младинците кои се дел од Програмата за згрижување на млади и да се одржи нормалното функционирање на четирите младински СОС...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Црвениот крст во соработка со Пивара Скопје формира мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани

Редакција
Од утре (среда, 18 март 2020), Црвениот крст на град Скопје, во соработка со Пивара Скопје, почнува со реализација на активност наменета за обезбедување логистичка...
Да помогнеме

СОС Детско село со нова кампања „СОС Суперхерои“

Редакција
Со овој повик, СОС Детско село ги повикува сите граѓани да го разбудат суперхеројот во себе и да се приклучат во најновата кампања „СОС Суперхерои“....
ЖИВОТ

СОС Детско село низ бројки: Постои 18 години, поддржува 14 СОС семејства или 59 деца без родители и родителска грижа

Редакција
Вкупно над 4 милиони деца во светот  се згрижени или нивното семејство е зајакнато, благодарение на СОС Детските села во 136 земји ширум светот. Со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Уште едно „Место со срце“ им помогна на СОС Детско село да го направат светот поубав и похуман

Редакција
СОС Детско село заедно со Капитол мол во соработка со Просветно дело и Kids Park & 4Bowling, на 15. мај 2019 година одржаа настан по...
Македонија

МТСП: Силјановска Давкова дрско ги злоупотребува децата од СОС Детско село во предизборна кампања  

Редакција
Министерството за труд и социјална политика најостро реагира на дрската злоупотреба на децата и младинците без родители и родителска грижа во СОС Детско село од...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Над 50 „Места со срце“ ги усреќија дечињата од СОС Детско село

Редакција
На 27, 28 и 29 декември 2018 година над 50 „Места со срце“ беа исполнети со љубов и топлина. Нивното вклучување во акцијата на СОС...
Да помогнеме

СОС Детско село со акција ноќите во Скопје да блескаат со љубов

Редакција
Овие неколку денови во Скопје блеска празничната магија. За да ја збогатат, СОС Детско село заедно со над 50 „Места со срце“ ги отворија вратите...