еМагазин

Tag : Уницеф

БАШ НИ Е ЌЕФ

Повик до млади иноватори за креирање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

Редакција
Фондот за деца на Обединетите нации, заедно со Фондацијата Телеком за Македонија, денес објави отворен повик со кој се повикуваат младите иноватори да достават идеи...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Партнерство на УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија

Редакција
Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување на децата и младите со попреченост во дигиталното општество. Партнерите, заедно...
Техно ТОП СТОРИИ

Македонски тинејџери во Њујорк добија глобално признание за иновативно решение за спречување на насилство  

Редакција
Денеска во Њујорк, УНИЦЕФ и партнерите ги објавија петте победници во светот на предизвикот Generation Unlimited. Тимот „АндроМета“, составен од тинејџери од Северна Македонија, со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Повеќе нема деца во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје

Редакција
Повеќе нема деца во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. Од пред неколку дена тие се сместени во четири мали групни домови...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Млади иноватори нудат решенија за загадениот воздух во училишните средини

Никола Осило
Млади иноватори на возраст од 13 до 19 години добија по 120.000 денари за реализација на нивните решенија за намалување на загаденоста на воздухот во...