еМагазин

Author : Редакција

ЧИСТА ОКОЛИНА

Биологот Мицевски во студија за гасоводот на Водно, без да знае

Редакција
Сосема случајно, биологот Бранко Мицевски преку разговор со познаник дознал дека е вметнат како „соработник“ во Студија за оцена на влијанието врз животната средина (ОВЖС)...
Бизнис

Туристите во Македонија во првиот квартал потрошиле 64,7 милиони долари

Редакција
Шеесет и четири милиони американски долари потрошиле во првите три месеци од годинава туристите на патувања во Македонија, соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот....
Бизнис

Земјоделците го демантираат МЗШВ: Цената на пченицата максимум 8,5 денари

Редакција
Не точно дека откупната цена на пченицата се движи од девет до 10,5 денари за килограм како што соопшти вчера Министерството за земјоделство. Не сме...
Бизнис

Извозот во првите шест месеци со пораст од 26,5 проценти

Редакција
Во првите шест месеци, извозот бележи пораст од 26,5 проценти и изнесува 3.323.298.000 долари, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока во истиот период изнесува...
Македонија

Струга полна со питачи од други градови

Редакција
Во екот на туристичката сезона, Струга преплавена со питачи. Низ струшките улици, чаршискиот мост, струшката чаршија, покрај кејот и плажите се среќаваат голем број лица...
Бизнис

За половина денар поскапува Еуросупер БС-95

Редакција
Бензинот Еуросупер БС-95 од полноќ поскапува за половина денар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98, на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство останува...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонци крадат куфери во Египет!

Редакција
Внимавајте на своите куфери кога патувате на одмор, за да не останете без нив. Токму тоа им се случило на читатели на еМагазин, кои не...
Бизнис

СКМ сметаат дека многу повеќе компании може да искористат државна помош

Редакција
Од Стопанска комора на Македонија следниот период ќе ги посетат компаниите кои сметаат дека ги исполнуваат условите за да добијат финансиска помош од државата согласно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца битолчани осомничени за говор на омраза на прославата на Илинден на Мечки Камен

Редакција
Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поништена постапката за субвенционирање на авиопревозници на која се јави само Виз ер

Редакција
Министерството за транспорт и врски ја поништи постапката за доделување финансиска поддршка на авиопревозници. Постапката е поништена на предлог на Комисијата за спроведување на постапката за...