еМагазин

Tag : Бејли

Македонија

Заев се прости со амбасадорот на САД, Џес Бејли и му подари фотографија со посвета

Редакција
Премиерот Зоран Заев го прими во проштална посета амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Џес Бејли, информираат од Владата. Заев на средбата ја изразил неговата лична,...
Македонија

Американскиот амбасадор Бејли си оди во март

Редакција
Американскиот амбасадор Џес Бејли на Твитер најави дека ќе го напушти Скопје во март и дека наскоро потоа ќе се пензионира откако 34 години бил...
Македонија

Бејли: САД ја поздравуваат историската одлука во Собранието

Редакција
Mакедонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за писмото до судиите: „Не се Бејли, Маре мори, не се црви“

Редакција
  Лавина реакции на социјалната мрежа Твитер предизвика информацијата дека американскиот амбасадор Џес Бејли со писмо до претседателот на Основниот суд 1, Иван Џолев побарал...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Што му напишал амбасадорот Бејли на претсeдaтeлот на Основниот суд, Иван Џолев?

Редакција
Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна, вели меѓудругото американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото, кое пред неколку...
Македонија

МВР доби чамец и комбиња за откривање радијација од САД

Редакција
Во Министерството за внатрешни работи денеска амбасадорот на САД Џес Бејли на министерот Оливер Спасовски му ја предаде донацијата на опрема и возила за Одделот...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Американскиот амбасадор Бејли и рускиот Баздникин заедно на прослава на компанијата ЕY

Редакција
ЕY Македонија, дел од глобалната компанија за професионални услуги ЕY, одбележа 20 успешни години на македонскиот пазар, со гала вечер. Прославата се одржа во просториите...
Македонија

Бејли: Политичарите сериозно да ги земат предвид мнозинството 660.000 граѓани кои гласаа „за“

Редакција
САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Премиерот Заев и амбасадорот Џес Бејли први пробаа храна од KFC

Редакција
Премиерот Зоран Заев и американскиот амбасадор Џес Бејли денес имаа чест први да пробаат од познатото пилешко на ланецот ресторани „Kentacky fried chicken” (KFC) во...
Македонија

Бејли во прилепска Стара фурна: Преспанскиот договор, иако тежок, е фер компримис

Редакција
Сакаме Македонија да се придружи на НАТО и ЕУ. САД се партнер на Македонија веќе 25 години и ние мислиме дека преспанскиот договор, иако е...