еМагазин

Tag : обвинителство

Македонија

Поради смртен случај на обвинителката Русковска, судењето за насилството во Собранието одложено за утре

Редакција
Судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година продолжува утре, откако денешното рочиште беше одложено поради смртен случај на обвинителката Вилма Русковска. Случајот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јавното обвинителство прислушувало лица за поткуп при избори и гласање

Никола Осило
Јавното обвинителство во текот на минатата година ја применувало мерката следење и снимање на телефонски и други електронски комуникации во постапка утврдена со закон во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прашање за милион долари: Како и кој му помогна на Груевски да избега од Македонија

Редакција
Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство имаат информации за дејствијата и можните соучесници во организирањето на бегството на поранешниот премиер, сега пратеник, Никола Груевски,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Џолев: Обвинителството во ниеден момент не побара притвор за Груевски

Редакција
Не може Судот самоиницијативно да определува мерка притвор, тоа е секогаш по барање на Обвинителството. Во случајот „Тенк“ од самиот почеток на подигање на обвинението...
Македонија

Судот го замрзна имотот на Камчев и други осомничени во „Империја“

Редакција
Судија на претходна постапка, постапувајќи по барања на СЈО за привремено одземање на имот заради обезбедување во случајот „Империја“, судијата определи привремени мерки и забрани...
Македонија

Обвинителството бара притвор за уапсениот инспектор на УЈП за поткуп

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за „примање поткуп“ и за две лица за помагање при извршување на ова...
Македонија

Проширена истрагата против едно лице за учество во паравоени формации на ИСИС

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истражна постапка против седум лица осомничени за активно учество во војните во...
Македонија

Притвор за двајца учесници во вооружената престрелка во Куманово

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица од деветмината кои се гонат за вооружената престрелка...
Македонија

Отворен предмет по допрен глас за работење на приватна болница

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални незаконитости во работењето на една приватна...
Свет

Обвинителство на Турција: Новинарот Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот на Саудиска Арабија

Редакција
Турското Обвинителство денеска соопшти дека саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги е задаваен веднаш откако влегол во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија...