еМагазин

Tag : отштета

Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ќе ја одложи таксата за транзит на руски гас низ нејзина територија

Редакција
Бугарската Влада се согласи да ја одложи воведената такса за транзит на рускиот гас низ нејзина територија, со надеж дека таквата „отстапка“ би помогнала во...
Бизнис

За само еден месец, граѓани наплатија еден милион евра од осигурување живот

Редакција
Петте компании за осигурување живот само за јули годинава исплатија 62,4 милиони денари (1 милион евра) на свои осигуреници или на носители на правото за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Барањата за отштета во автобуската несреќа на „Беса транс“ се над 750.000 евра, вели адвокатот Димитров

Редакција
Николај Димитров, адвокат на дел од семејствата на загинатите и повредените патници од автобуската несреќа на „Беса транс“ на автопатот Струма во Бугарија во ноември...
Свет ТОП СТОРИИ

Британка ја доби првата отштета поради смртта на нејзиниот партнер како последица од вакцинирање со „АстраЗенека“

Редакција
Вики Спит од Велика Британија, чиј партнер почина по вакцинација со „АстраЗенека“, е првото лице што доби отштета поради смрт предизвикана од вакцинирање. Спит доби...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Животот го осигурале над 242.000 граѓани, вложиле 21,5 милиони евра за 9 месеци

Редакција
Вложувањата во животно осигурување достигнаа 1,32 милијарди денари (21,5 милиони евра) и во првите девет месеци годинава се зголемени за 12 отсто во споредба со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Државата ќе плаќа отштета за смртта на двајца Роми во македонските затвори

Редакција
Европскиот центар за правата на Ромите (ЕЦПР) информира дека македонската Влада ќе плати 24.000 евра на семејствата на двајца Роми кои умреле под сомнителни околности...
Македонија

Македонија треба да му плати отштета на Љубе Бошкоски бидејќи немал правично судење

Редакција
Европскиот суд за човекови права денеска пресуди дека на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски му биле прекршени правата на фер судење и да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Осумгодишно дете било врзувано за кревет: Македонија ќе треба да плати отштета од 18.000 евра

Редакција
Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која Македонија ќе треба да плати отштета од 18.000 евра на дете кое било врзувано за неговиот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Акционери ја тужат Стопанска банка Скопје, бараат крај за „статусните игри“ и отштета

Редакција
Акционери во Стопанска банка Скопје, сопственици на приоритетни акции поднеле тужби против банката, бидејќи сметаат дека се оштетени поради тоа што намерно се избегнувала законската...
Бизнис

Над 800 илјади евра отштета ќе исплати осигурувањето за сообраќајката кај Ласкарци

Редакција
Осигурителната компанија „Еуросиг“ ќе треба да исплати отштета од над 800 илјади евра за сообраќајката кај Ласкарци. Претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за...