еМагазин

Tag : превенција

ЖИВОТ

Затоа што превенцијата е половина здравје: ДМ Дрогерие маркт организира бесплатни дерматолошки прегледи

Редакција
Како дел од кампањата за подигнување на свеста за женското здравје, компанијата ДМ Дрогерие маркт за прв пат оваа година организира бесплатни дерматолошки прегледи за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Насилство трпат и жени кои оставаат впечаток дека ништо не им недостасува, вели Ацевска од Кризен центар „Надеж“

Силвана Жежова
„Насилството започна пред 17 години откако го родив првото дете. Прво почна со навреди и омаловажувања, ама после почна и одвреме на време да ми...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Превенција од мајмунски сипаници

Редакција
Институтот за јавно здравје објави детална анализа за вирусот на „мајмунски сипаници“. Ви пренесуваме дел од истата. Превенција Подигнувањето на свеста за ризик факторите и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Превенција од коронавирусот: Маски за еднократна употреба, кои се најевтини, НЕМА

Редакција
Коронавирусот е се поблиску до Македонија. Новонастаната ситуација во Италија, каде молскавично се зголеми бројот на заразени од овој вирус, а за кој властите се...
Интервју

Дали треба да не загрижи есенското паѓање на косата и како да си помогнеме?

Редакција
Драгана Спасевска е докторка во клиниката „101hair“, а со неа разговаравме за опаѓањето на косата, кое типично се јавува во есен, и претставува голем проблем...
ЖИВОТ

Филипче: Во превенција на рак на дојка, новина е што двајца независни радиолози ќе ги читаат мамографите

Редакција
„За првпат сите жени со рак на дојка имаат терапија. Спроведовме набавка на скапи цитостатици и сите жени на кои им е потребна терапија после...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фактори на ризик и превенција на несакани последици од алергии на храна

Редакција
Алергија на храна е реакција на имунолошкиот систем што се случува веднаш по јадење одредена храна. Дури и мала количина на храна што предизвикува алергија...
ЖИВОТ

За пет години во Македонија 203 жени умреле од кацрином на грло на матка

Редакција
Во Македонија во периодот од 2012 до 2016 година од карцином на грло на матка умреле 203 жени, а бројот на умрени жени од карцином...