еМагазин

Author : Редакција

ЖИВОТ

Времето променливо облачно со повремен дожд

Редакција
Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Ќе дува засилен ветер од западен правец....
Македонија ТОП СТОРИИ

Играорецот кој го постави албанското знаме на Самoилова тврдина доби парична казна и забрана за влез во државата

Редакција
Играорецот кој вчера го постави албанското знаме на Самоиловата тврдина во Охрид, плати парична казна од 1.100 евра и доби пет години забрана за влез...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лица кои наводно се членови на фолклорна група од Косово го поставиле албанското знаме на тврдината во Охрид

Редакција
Албанското знаме што утрово беше забележано на Самоиловата тврдина во Охрид го поставиле лица кои се претставиле како членови на фолклорна група од Косово. Како...
Забава

(Фото) Катарина Ивановска ужива топлес на Лефкада

Редакција
Македонскиот топ модел Катарина Ивановска ги поздрави своите следачи на Инстаграм со прекрасна фотографија од плажа на Лефкада. Фото: Ивановска/Инстаграм...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Солидарноста на една француска пекарка му овозможи на 69-годишен Битолчанец да си дојде дома

Редакција
Еден 69-годишен Македонец, со потекло од Битола, кој се враќал од престојот кај неговата ќерка во Лимож, на крајот од март и почетокот на април,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Прва за Македонија: Активистката Ана Чоловиќ – Лешоска добитник на Голдманова награда за животна средина

Редакција
Ана Чоловиќ – Лешоска е една од шесте добитници на престижната Голдманова награда за животна средина, која се доделува на активисти ширум светот за зачување на...
ЖИВОТ

Од утре до 3. мај уште три локации во Скопје за подигнување бесплатни билети за литургијата со папата

Редакција
Освен во католичките парохии во државата, сите заинтересирани граѓани за присуство на централниот настан на 7. мај, света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје, бесплатни...
Македонија

Големо албанско знаме поставено на Самоиловата тврдина во Охрид

Редакција
Големо знаме на Република Албанија денеска беше поставено на источната страна на Самуиловата тврдина во Охрид, веднаш зад големиот јарбол на кое е истакнато македонското...
Свет

Над 300 починати во Индонезија поради премор од рачно броење гласачки ливчиња

Редакција
Единаесет денови откако во Индонезија се одржаа најголемите еднодневни избори во светот, над 300 луѓе од изборната администрација починаа, повеќето од болести причинети од премор...
Македонија

Заев во Берлин на средба со Меркел и Макрон

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Емануел Макрон. Средбата, како што информираат од...