еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

(ВИДЕО) Плоштадот „Аристотел“ во Солун стана илегален бегалски камп

Редакција
На плоштадот „Аристотел“ во центарот на Солун последниве денови „никна“ илегален бегалски камп, откако група од десетици мигранти се сместија пред зградата на тамошната полициска
Балкан

Работела на случаи за корупција со фондови на ЕУ: Брутално убиена бугарска истражувачка новинарка

Редакција
Бугарската новинарка, Викторија Маринова (30) е убиена во градот Русе во северна Бугарија, јавија локалните медиуми. Неофицијално медиумите јавуваат дека била и силувана. Таа работела како
Балкан

Адвокат од Србија го тужи НАТО поради употреба на бомби со осиромашен ураниум

Редакција
Српскиот адвокат Срѓан Алексиќ поднесе тужба против НАТО поради употреба на муниција со осиромашен ураниум за време на воздушнита напади врз поранешна СР Југославија во
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) „Не лажете со години“: Село во БиХ им забрани на политичарите да агитираат во него за престојните избори

Редакција
Пред општите избори во БиХ, селото Подгора ги предупреди сите кандидати на сите партии да не доаѓаат таму. „Не лажете со години. Ниту една партија
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Вучиќ побарал од Путин помош за Косово: Србија не сака во НАТО

Никола Осило
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин во Кремлин. Вучиќ изјави дека на средбата главна тема на разговор била кризата
Балкан

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ

Редакција
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е потребно
Балкан

Еди Рама нема возачка дозвола

Редакција
 Малкумина знаат дека албанскиот премиер Еди Рама не поседува возачка дозвола. Тој вели дека не земал дозвола да управува автомобил, бидејќи многу повеќе му се
Балкан

Три автомобили удирале по капијата на куќата на Цеца Ражњатовиќ

Редакција
Српската полиција е во потрага по лица кои со три автомобили утрово во седум часот удриле во капијата на куќата на познатата српска пејачка Светлана
Балкан

Тензично на Косово: Вучиќ нареди највисока борбена готовност за српската армија

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ нареди целата армија на Србија да биде ставена во највисока борбена готовност, потврдиле за Танјуг извори од Кабинетот на претседателот, кој
Балкан

Грците без ограничување ќе можат да подигнуваат готовина од банкомати

Редакција
Со одлука на Министерството за финансии на Грција, од 1 октомври Грците без ограничувања ќе можат да подигнуваат готовина од банкоматите. Со тоа по повеќе