еМагазин

Tag : јавни набавки

Бизнис

Најтранспаретни за јавните набавки министерствата за економија и одбрана, а најмалку за здравство и образование

Редакција
Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 % (од максимално можни 100 %) од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во целиот циклус на...
Бизнис

Град Скопје троши за јавни набавки колку 46 други општини заедно

Редакција
Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави базата на податоци за јавни набавки на општините во 2018 година чија вредност изнесува 97 милиони евра што е 17...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Претседателката на ССК, Арсовска: По чија мерка ќе се кројат постапките за јавни набавки?

Редакција
Постигнување квалитет како основен критериум врз кој е потребно да се заснова процесот на спроведување на јавните набавки, преку кои во земјата се трошат до...
Бизнис

Голем број од јавните набавки во општините во Скопје склучени без оглас

Редакција
Денес беа претставени резултатите од мониторингот на јавните набавки на локалните самоуправи во Скопскиот регион, спроведени во Проектот „Зајакнување на транспарентноста и отчетноста на општините...
Бизнис

Истражување: МОН и МВР најнетранспаретни при јавните набавки

Никола Осило
Ниту една институција не ги исполнува сите или барем доминантен дел од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во сите фази од процесот на јавни...
Бизнис

Од април нови правила: Собранието го усвои новиот закон за јавни набавки

Никола Осило
Со 57 гласа за, без ниту еден против или воздржан, Собранието го усвои новиот Закон за јавни набавки. Законот ќе стапи на сила од април....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Какви новини носи предлог-законот за јавни набавки?

Никола Осило
Предлог-законот за јавни набавки влезе во собраниска процедура и наскоро ќе се најде на гласање пред пратениците. Предлог-законот има европско знаменце и создава нормативни претпоставки...
Македонија

Груевски: Против мене нема обвиненија за корупција, провизии, имотна корист, јавни набавки…

Редакција
Поранешниот премиер Никола Груевски, на својот Фејсбук профил, реагираше на денешната прес конференција на СДСМ: “Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи,...
Бизнис

Кои се општините кои склучиле најголем број на јавни набавки и колку тоа ги чинело граѓаните

Редакција
Вкупната вредност на јавните набавки на општините во Македонија лани изнесувале 80 милиони евра, а биле реализирани 2.737 јавни набавки, покажува базата на податоци со сите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ склучил 29 договори за јавни набавки во вредност од три милиони евра

Редакција
Центарот за граѓански комуникации ја објави базата на податоци со сите набавки на општините во 2017 година. Базата ги содржи сите 2.737 договори за јавни набавки...